Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Górki
52°19'24"N 20°31'09"E (52.323379, 20.519268)
73 m n. p. m.

Wieś Górki (ok.350 mieszkańców) znajduje się na północnym pasie bagiennym Puszczy Kampinoskiej, nad Kanałem Łasica, na płn.-zach. od Leszna.

Wieś powstała jako budy, czyli osada budników wypalających węgiel drzewny. Ciągnie się od Góry Wilkowskiej po Występną Górę na południu przez cały pas bagienny. Poszczególne zagrody budowano na pagórkach wśród podmokłych terenów, po przekopaniu kanału Łasica mokradła zamieniono w pola uprawne. W okresie okupacji Niemcy ustanowili na Łasicy granicę między Rzeszą a Generalną Gubernią.

W centrum wsi znajduje się murowany kościół wzniesiony w 2000 r. na miejscu spalonej poprzedniej świątyni. Jej historia sięga lat 60-tych XX w., kiedy to ks. Zdzisław Krzymowski odprawiał msze przy kapliczkach. Wobec wielokrotnej odmowy zgody na budowę świątyni, mieszkańcy wznieśli ją jak w czasach carskich, pod osłoną nocy, przygotowując wcześniej elementy konstrukcji w prywatnych stodołach. 10 kwietnia 1976 r. kościół zmontowano, nastąpiła jednak natychmiastowa akcja milicyjna, podczas której kościół rozebrano. Doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu, kilkadziesiąt osób aresztowano a ks. Józef Borek został dotkliwie pobity. Po wydarzeniach w Radomiu i Ursusie władze złagodziły swoje stanowisko i wreszcie wyraziły zgodę. W roku 1978 zbudowano świątynię wg proj. Michała Sandowicza, drewnianą, wspartą na stalowym szkielecie. Całe wyposażenie nawiązywało do puszczańskiego otoczenia. Uwagę zwracał ogromny krucyfiks wykonany z jednego pnia drzewa. Fasada przypominała stylizowanego orła. W 1981 r. erygowano parafię z tytułem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Po pożarze w 1999, odbudowano świątynię jako murowaną, zachowując jej dawny kształt.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002

Internet: www.kampinoski-pn.gov.pl

http://archidiecezja.warszawa.pl/parafie/gorki-kampinoskie-nawiedzenia-nmp/

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...