Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

Leszno
52°15'29"N 20°35'28"E (52.258259, 20.591303)
92 m n. p. m.

Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z roku 1440, wspomina ona o plebanie Marcinie. Z roku 1603 pochodzą informacje o kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela (prawdopodobnie drugim w tym miejscu), wzniesionym w roku 1598 przez ks. Benedykta Żaboklickiego i działającej przy nim szkółce parafialnej. Nowy drewniany kościół powstał w roku 1725 z fundacji starosty sochaczewskiego Waleriana Łuszczewskiego. Wdowa po fundatorze, Anna z Szymanowskich przekazała parafii w roku 1737 obraz Matki Bożej Łaskawej zachowany po dzień dzisiejszy.

Obecny kościół został wzniesiony w stylu neogotyckim według projektu Konstantego Wojciechowskiego w latach 1894-98. Świątynię konsekrował arcybiskup Wincenty Popiel 6 lipca 1902 r. Trzy lata później parafia leszneńska przeżyła tragedię: znaczna część parafian z ks. Wikarym Adamem Furmanikiem przeszła na mariawityzm – zdobywający wówczas popularność odłam kościoła katolickiego. Doszło do zajęcia kościoła i prób odbicia go siłą. Rannych zostało ok. 80 osób, niestety były również ofiary śmiertelne tych zamieszek. Ostatecznie wyrokiem sądu kościół przyznany został parafii rzymsko-katolickiej, mariawici wznieśli dla siebie nową świątynię na tzw., Grądach.

W czasie I wojny światowej zniszczona została wieża, szczęśliwie podczas kolejnej wojny kościół nie ucierpiał, chociaż zniszczona była plebania i okoliczne domy.

Kościół jest budowlą neogotycką, o układzie bazylikowym, jednowieżową, ze skarpami podpierającymi ściany.

We wnętrzu zasługuję na uwagę polichromia w prezbiterium autorstwa malarza Feliksa Koneckiego, neogotycki ołtarz z 1911 r. (odnowiony i pozłocony w 1991 r.), obrazy „Ukrzyżowanie” z XVIII w. Franciszka Smuglewicza oraz „Św. Antoni” z 1689 r. ufundowany przez Kazimierza Hankiewicza z Łubca, a także neogotyckie stacje drogi krzyżowej.

O 200 m na wsch. znajduje się cmentarz parafialny założony w 1821 r., z kaplicą z 1876 r. na grobie ks. Kazimierza Wysockiego, proboszcza leszneńskiego, a wcześniej kapelana 5 pułku piechoty w powstaniu listopadowym, odznaczonego złotym krzyżem Virtuti Militari. Znajduje się tu także kwatera żołnierzy polskich z września 1939 r. i mogiły ofiar terroru hitlerowskiego.

Kościół mariawitów znajduje się ok. 1 km na zach. od skrzyżowania dróg i świątyni rzymsko-katolickiej. Zbudowany początkowo jako drewniany, po II wojnie świtowej przebudowany na murowany wg proj. ks. Pawła Urbasa. Nosi cechy neogotyku, choć jest budowlą dość niską, otynkowaną, bez wieży. Ma jednak nawiązującą do gotyku fasadę i ostrołukowo zamknięte okna. Na szczycie zachodnim znajduje się charakterystyczny dla tego wyznania wizerunek monstrancji. W 2013 r. konsekrowano nowy ołtarz. Parafia liczy obecnie ok. 250 wiernych. Z tutejszej parafii pochodził ks. bp. Stanisław Maria Tymoteusz Kowalski – w latach 1972-97 Biskup Naczelny Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w RP.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Jana_Chrzciciela_w_Lesznie

http://parafia.leszno.waw.pl/2011/pages/rys_hist.html

http://www.gminaleszno.pl/sport-i-turystyka/leszno-przewodnik-po-miejscowości

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...