Baza cyrkowa

Julinek
52°16'30"N 20°35'44"E (52.275037, 20.595792)
92 m n. p. m.

Osada leśna na północ od Leszna, przy szosie nr 579 Nowy Dwór Mazowiecki-Grodzisk Mazowiecki.

Pewnego dnia podczas spaceru w lesie zaginęła kilkuletnia córeczka Bersohnów, właścicieli pobliskiego Leszna, Julia. Zrozpaczeni rodzice chodzili po lesie nawołując „Julia! Jula! Julinko!” Kiedy dziecko szczęśliwie się znalazło, zaczęto nazywać to miejsce Julinkiem.

Pośród lasu powstał w okresie międzywojennym mały, prywatny ośrodek jeździecki Michała Bersohna. Dwie stajnie i mała arena stały się od początku lat pięćdziesiątych siedzibą cyrków polskich, które zostały znacjonalizowane w 1950 r. Powstał Zakład Widowisk Cyrkowych, zaczęto tworzyć baraki mieszkalne, bazę techniczną i magazynową, klatki, stajnie i stanowiska dla zwierząt. Pobliski budynek „kolonii” stał się domem dla artystów cyrkowych i uczniów pierwszej nieformalnej szkoły cyrkowej. 1 września 1967 r. powstała już oficjalna Państwowa Szkoła Cyrkowa, przekształcona w 1971 r. w dwuletnie Pomaturalne Studium Cyrkowe. W ciągu trzydziestu dwóch lat działalności wykształciła 312 artystów cyrkowych występujących na arenach całego świata. Po zakończeniu działalności tej szkoły w 1999 r. powołano do życia Państwową Szkołę Sztuki Cyrkowej w Warszawie. Obiekty bazy cyrkowej zajmują 24 ha i są obecnie w stanie upadku. Funkcjonuje tu jedynie niewielki hotel.

Istnieją projekty rewitalizacji bazy cyrkowej i stworzenia ośrodka turystycznego z zagrodą pokazową zwierząt kampinoskich.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002

Internet: http://www.cyrkowa.edu.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...