Bagno Łuże

Okolice Dąbrowy Leśnej
52°18'44"N 20°51'12"E (52.312308, 20.853464)
85 m n. p. m.

Łuże to bagno leżące na południe od Łużowej Góry – najwyższego wzniesienia Puszczy Kampinoskiej.

Słowo „łuża” oznacza kraj nizinny, moczarowaty. Ten bezodpływowy obszar został w XIX w. połączony przekopem zwanym Kanałem Młocińskim z doliną Wisły. Przekop musi pokonywać piaszczyste wzniesienia, ma więc miejscami nawet 5-6 m głębokości, ale wody w nim niewiele poza okresem roztopów. Spowodował on jednak osuszenie bagna i zanik istniejącego tu wcześniej jeziorka. Nie bez wpływu jest tu również postępująca urbanizacja sąsiedniego terenu. Zamiast bagna mamy więc turzycowiska i łąki.

Od północy wznosi się nad Łużą piaszczysta wydma w kształcie paraboli, porośnięta młodym lasem sosnowym. Starodrzew został wycięty podczas wojny przez Niemców na potrzeby budowanego lotniska na Bielanach. W jej zagłębieniu 1 sierpnia 1944 r. gromadzili się żołnierze konspiracyjnych oddziałów dowodzeni przez kpt. Józefa Krzyczkowskiego ps. „Szymon” przed atakiem na niemieckie lotnisko.

W okolicy kilka miejsc straceń z roku 1942. Ofiary niemieckich zbrodni po wojnie zostały przeniesione na Cmentarz Wojenny w Palmirach.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 200

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...