Kościół p.w. bł. Władysława

Gielniów
51°23'53"N 20°28'18"E (51.398076, 20.471788)
207 m n. p. m.

Gielniów gmina wiejska (dawniej miasto) w powiecie przysuskim jest miejscem narodzin bł. Władysława, patrona Warszawy i Gielniowa – jednej z ważniejszych postaci kościoła w Polsce w późnym średniowieczu. Błogosławiony Ładysław z Gielniowa był zakonnikiem, a od 1487 prowincjałem zakonu Bernardynów w Warszawie. Tworzył polskie i łacińskie pieśni religijne, jest też autorem poematu opiewającego najazd Turków na Podole. Szeroką sławę zyskał, jako natchniony kaznodzieja, którego kazania przyciągały rzesze słuchaczy i poruszały umysły wiernych. Zmarł w 1505, a w 1753 został zaliczony przez papieża Benedykta XIV w poczet błogosławionych i uznany za patrona Warszawy.

W Gielniowie znajduje się kościół pod jego wezwaniem. Pierwotny drewniany kościółek ufundowany przez Mściwoja Mszczuja stał tu już z pewnością w 1445. Należy przypuszczać, że prawdopodobnie w tym czasie powstała parafia Gielniów. Wiadomo też, że na początku XVI w. w miasteczku znajdował się drewniany kościółek pw. św. Krzyża i św. Apostołów Piotra i Pawła, który niestety spłonął w 1806. Obecny kościół murowany postawiony został w l. 1861-1866. Jest zbudowany na planie prostokąta, trzynawowy, orientowany. Dach zdobi sygnaturka. Na froncie wznosi się wieża-dzwonnica, na której znajdują się trzy dzwony. Jeden pochodzi z 1768, drugi z 1777, na trzecim nie ma daty powstania. Pod kamienną posadzką – wg ks. Wiśniewskiego – jest wejście do grobowca. Wewnątrz znajdują się trzy XIX-wieczne ołtarze, których wykonawcą był Jan Szczepański z Opoczna. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba Chrystusa na krzyżu oraz obrazy: większy – Matki Bożej ze św. Janem, mniejszy – bł. Władysława. W ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z interesującym zwieńczeniem Ecce Homo z końca XVIII w. oraz rzeźba św. Barbary z pierwszej poł. XVIII w.

Na przykościelnym cmentarzu godna uwagi murowana kaplica bł. Władysława datowana na 1852, a także piaskowcowa płyta nagrobna z datą 1758 i herbem Wieniawa.

 

Źródło:

http://www.przysucha.pl/index.php/services/view/12/66

http://www.diecezja.radom.pl/parafia?&view=parafias&cid%5B%5D=23

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...