Rezerwat „Łoś”

Okolice Prażmowa
51°59'13"N 20°58'50"E (51.987022, 20.980673)
124 m n. p. m.

Rezerwat o charakterze leśnym o powierzchni 10,62 ha powstał w 1989 r. w sercu uroczyska Łoś, na wschód od wsi Łoś. Tu naprawdę są łosie. Rezerwat wyróżnia się wśród monokulturowych borów sosnowych swoim liściastym charakterem. Las rośnie na żyznym gruncie w niewielkim, wilgotnym zagłębieniu.

W rezerwacie można znaleźć ślady rowów odwodniających, świadczące o tym, że czyniono tu próby osuszenia terenu i wprowadzenia sosny. Przez długi czas bowiem w XIX i XX w. w gospodarce leśnej za wszelką cenę starano się zwiększać produkcję drewna, a sosna daje szybszy przyrost drewna niż chociażby dąb. Nie zawracano sobie przy tym głowy takimi drobiazgami jak jakość czy trwałość surowca, liczyły się tylko szybkie pieniądze. Na szczęście próby osuszenia tereny spaliły na panewce i drzewostan zachował swój charakter grądu. Dominują w nim ponadstuletnie dęby szypułkowe, a towarzyszą brzoza brodawkowata i osika.

Niższe piętro i podszycie złożone są z grabu pospolitego, wiązu polnego i świerku pospolitego, jak i też kruszyny, szakłaka, derenia, trzmieliny i leszczyny. W runie m.in. konwalijka dwulistna, konwalia majowa, gwiazdnica pospolita, niecierpek pospolity, marzanka wonna.

Największym skarbem runa są storczyki, m.in. listera jajowata. To najczęściej spotykany polski storczyk. Nie jest to jednak gatunek pospolity. Najczęściej wzrasta na podmokłych, wapiennych łąkach, w olszynach i zaroślach, czasem na przydrożach, przede wszystkim na glebach wilgotnych i żyznych. Rośnie zazwyczaj w kwietniu, czasem już pod koniec marca, ale zakwita dopiero pod koniec maja i kwitnie przez cały czerwiec. Zadziwiająco drobne są kwiatostany tej całkiem sporej rośliny sięgającej nawet 80 cm. Do rozpoznania potrzebny jest dobry rysunek lub fotografia.

Zwiedzanie: Skrajem rezerwatu biegnie szosa Łoś-Piskórka oraz żółty szlak pieszy z Prażmowa do Zalesia Górnego. Do wnętrza rezerwatu można wkroczyć istniejącymi drogami.

Źródło: Lechosław Herz „Chojnowski Park Krajobrazowy” Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Zarząd Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego 2007.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_%C5%81o%C5%9B

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...