Dwór

Borsuki
52°17'13"N 23°06'42"E (52.287094, 23.111929)
128 m n. p. m.

Stara wieś królewska Borsuki położona jest na skraju terasy zalewowej doliny Bugu. Na południowym krańcu wsi znajdują się wzgórza, z których rozciąga się widok na dolinę Bugu. Powstanie wsi datuje się na przełom XIII i XIV w. W przeszłości nosiła nazwę Borsuka lub zwana była „dziesiątkiem Borsuckim”. Znaleziska archeologiczne pochodzą z okresu od mezolitu do wczesnego średniowiecza.

We wsi zachowały się przykłady starego budownictwa drewnianego. Najstarsze domy powstały w końcu XIX w. Na terenie wsi rosną stare lipy drobnolistne. Na skraju wsi, w północnej jej części znajduje się należący do Elżbiety i Zbigniewa Aftaruków, Pensjonat Dwór Zaścianek, w skład którego wchodzą: liczący ponad 100 lat budynek dawnej szkoły podstawowej, przeniesiony ze wsi Próchenki w powiecie łosickim i przebudowany na dwór oraz zaścianek drewniany budynek dawnej plebanii z 1923 r., pochodzący z Nepli. Zaścianek powstał w 1998 r., natomiast dwór oddany został do użytku w 2004 r. Obydwa stare domy urządzone są w starym stylu i wyposażone w oryginalne meble i sprzęty z minionej epoki. Goście cenią sobie wiejski smalec z razowym chlebem, domowe kwaszone ogórki, ryby podawane na wiele sposobów i wiele innych smakowitych potraw.

Internet: http://zascianek.home.pl/przykladowa-strona/

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...