Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego

Żurawin
52°47'23"N 19°31'55"E (52.789957, 19.532193)
107 m n. p. m.

Żurawin to wieś leżąca ok. 12 km na płd.-zach. od Sierpca nad rzeką Skrwą Prawą.

Początków wsi możemy szukać w XIV w. Najstarsza wzmianka mówi o zamianie wsi Zoravyno na inne dobra jakiej dokonał Książę Wacław z biskupem Florianem. Jeszcze w XIV w. została własnością rodów rycerskich. W XVIII w. trafił w ręce Humięckich herbu Junosza. Bartłomiej Humięcki w 1770 r. wzniósł kaplicę w związku z szerzącym się kultem Matki Bożej.

Kult MB Żurawińskiej rozwinął się w połowie XVIII w. Stare kroniki mówią, że żył tu kiedyś pustelnik Żurawek (od jego imienia miała powstać nazwa wsi), któremu ukazała się na drzewie osikowym Matka Boża. Z drzewa owego pozostał tylko przechowywany w kościele „pieniuszek”, natomiast w miejscu gdzie ono rosło wytrysnęło źródło. Z wizytacji z 1776 r. wiadomo, że było tu źródełko uznawane przez ludność za cudowne. Nad źródełkiem zbudowano murowaną kaplicę, a niedaleko od niej wzniesiono po 1770 r. drewniany kościół, w którym odprawiały się nabożeństwa do 1882 r. W 1902 r. drewniany kościół zastąpiono murowanym pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego (niedziela po 6 sierpnia). W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami obraz MB Żurawińskiej z XVIII w., malowany na desce.

Kościół jest budowlą murowaną z cegły w stylu eklektycznym z elementami romanizmu i gotyku. Ma jedną wieżę nad kruchtą i węższe od nawy, zamknięte półkoliście prezbiterium.

Nieopodal kościoła znajduje się murowana kaplica wzniesiona w XVIII w., w której wnętrzu znajduje się studzienka ze źródełkiem. Nad wejściem tablica mówiąca, że odnowienia dokonano w 1863 i 1975 r.

Żurawin jest miejscem pielgrzymkowym licznie uczęszczanym zwłaszcza na odpust w niedzielę po święcie Przemienienia Pańskiego.

W roku 2013 obchodzono uroczyście 450 lecie fundacji pierwszej świątyni, która zgodnie z tradycją powstała w 1563 r. – w czasach Zygmunta Augusta. Z tej okazji odnowiono kościół i pokryto go nowym dachem, a bp płocki Piotr Libera ofiarował Matce Bożej bursztynową różę.

 

Internet: http://www.mochowo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=52&Itemid=63&limitstart=2

http://www.diecezjaplocka.pl/biskup/homilie/homilia-w-zurawinie-z-okazji-dorocznego-odpustu-przemienienia-panskiego-i-jubileuszu-czterechset-piecdziesieciolecia-ufundowania-pierwszego-kosciola-11082013

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...