Rezerwat „Sikórz”

Sikórz
52°37'34"N 19°34'01"E (52.626314, 19.567106)
93 m n. p. m.

Rezerwat przyrody „Sikórz” w pobliżu Sikorza utworzony został w 1980 r. na powierzchni 136,6 ha. Po utworzeniu w 1988 r. Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego wszedł on w jego skład.

Rezerwat utworzono dla ochrony odcinka rzeki Skrwy Prawej oraz nadbrzeżnych zbiorowisk lęgowych i grądowych o charakterze naturalnym z licznymi drzewami pomnikami przyrody i stanowiskami rzadkich roślin chronionych.

Rezerwat obejmuje odcinek Skrwy Prawej malowniczo tu meandrującej. Skrwa płynie w głębokim wąwozie. Zbocza wąwozu przecinają parowy i strumienie. Naturalny nadbrzeżny las ma typ grądu i typ łęgu. Spotykamy tu drzewa pomnikowe, a w runie stanowiska roślin chronionych. Rzekę Skrwę ograniczają potężne skarpy o nachyleniu 30-45º i wysokości do 50 m w stosunku do rzeki. Zbocza skarp są silnie zróżnicowane. Występują obrywy i osuwiska, a także nawisy. Liczne urwiska odsłaniają głębsze warstwy gleby i korzenie drzew. Skarpę rzeki przecinają suche jary, jary okresowo lub na stałe wypełnione wodą. Na zboczach skarpy i na dnie jarów leżą liczne kamienie i głazy narzutowe. Ostatni lodowiec pozostawił w tym miejscu po sobie cztery tarasy rzeczne.

Wyższe piętro drzewostanu to graby, klony, lipy i dęby. Dolne piętro krzewów tworzą: leszczyna, trzmielina, kruszyna, czeremcha, suchodrzew i szakłak. Dno doliny porastają olchy, świerki sztucznie tu wprowadzone i sosny. Wśród krzewów porastających dno doliny rzeki wymienić należy: bez czarny, kruszynę, porzeczki czarną i czerwoną, czeremcha i kalina. W rezerwacie do najcenniejszych należy drzewostan mieszany, porastający skarpy doliny. Wyróżniono w rezerwacie łęg olszowo-jesionowy i grąd wschodniopolski. Ten ostatni dzieli się na grąd typowy, niski i wysoki. W łęgu i grądzie występują rośliny podlegające całkowitej ochronie gatunkowej takie jak: lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity i śnieżyczka przebiśnieg. Z roślin objętych częściową ochroną gatunkową rosną w rezerwacie: konwalia majowa, porzeczka czarna i kokorycz. Spośród innych gatunków kwitnących można tu spotkać: gwiazdnicę wielkokwiatową, gajowca żółtego, zdrojówkę rutewkowatą, miodunkę ćmę, przylaszczkę i zawilca. Z fauny występują w rezerwacie zające, lisy, wiewiórki, kuny leśne, jeże, wiele gatunków ptaków, a wśród nich kaczki krzyżówki. Latem pojawiają się w rezerwacie dziki. Można też spotkać wędrujące przez rezerwat łosie. Na całej długości Skrwy Prawej widać działalność bobrów.

Źródło: Piesze znakowane szlaki turystyczne okolic Płocka. Przewodnik turystyczny.

Internet: http://www.parkiotwock.pl/index.php/formy-ochrony-przyrody-bpk/rezerwaty-przyrody-bpk

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...