Młyn

Kobierniki
52°36'17"N 19°34'35"E (52.604729, 19.576534)
69 m n. p. m.

Wieś położona nad rzeką Skrwą, przy drodze nr 555 Srebrna-Murzynowo, ok. 8 km na płn.-wsch. od Płocka.

Kobierniki wzmiankowano już w XII w. Nazwa wsi pochodzi od wytwarzanych tu w dawnych wiekach tkanin ozdobnych, kobierców dla dworu książęcego w Płocku.

W Kobiernikach młyn musiał być już w XVIII lub na początku XIX w. We wspomnieniach jednego z żołnierzy napoleońskich, wracającego z wojny, pojawia się informacja, że jadł chleb z mąki mielonej w Kobiernikach.

Nieopodal wsi, 600 m od mostu, wpada tu do Skrwy Prawej rzeczka Wierzbica. Zachował się na niej młyn wodny z lat dwudziestych XX w. Jest to budowla drewniana, dość niepozorna, kryta dwuspadowym dachem. Prawie stuletni młyn jest własnością prywatną państwa Szymańskich. Początkowo młyn był napędzany kołem wodnym, następnie przerobiono go na turbinowy, teraz jest elektryczny. Jak niesie wieść państwo Szymańscy bardzo serdecznie przyjmują turystów, pokazując stary młyn. Gospodarstwo położone jest wśród stawów rybnych.

 

Internet: http://forum.tradytor.pl/viewtopic.php?f=34&t=1327

http://www.uboot.bloog.pl/gal

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...