Rezerwat „Brwilno”

Biskupice
52°34'13"N 19°34'15"E (52.570374, 19.570879)
66 m n. p. m.

Rezerwat przyrody „Brwilno” utworzony został w 1977 r., a więc 11 lat wcześniej niż Brudzeński Park Krajobrazowy, którego jest teraz częścią. Ma powierzchnię 65,7 ha. Rezerwat położony jest na stromej skarpie rozciągającej się wzdłuż brzegu Jeziora Włocławskiego.

Celem jego utworzenia jest zachowanie ze względów naukowych, krajobrazowych i przyrodniczych skarpy pradoliny Wisły wraz z ujściowym odcinkiem Skrwy Prawej do Włocławskiego Zbiornika Wodnego. Ochronie podlegają zbiorowiska dębowe z fragmentem dąbrowy świetlistej bardzo rzadkiej w Polsce. Ma ona tu idealne warunki rozwojowe, cieplejszy mikroklimat, z uwagi na nasłonecznienie południowych stoków skarpy. Dąbrowa świetlista ma urozmaicone runo i poszycie leszczynowe. Wyższe piętro drzewostanu stanowi dąb bezszypułkowy, z dużym udziałem dębu szypułkowego. Gdzieniegdzie rosną brzoza brodawkowata i klon polny. Skarpa ma nachylenie 28º i maksymalną różnicę wzniesień 38 m. W zachodniej części skarpę przecina głęboki jar o łagodnych zboczach. Silne nasłonecznienie skarpy i wiejące wiatry oddziałują na dęby, które tworzą tu różne formy.

Wśród krzewów dominuje leszczyna pospolita. Spotkać tu można dereń, tarninę, trzmielinę brodawkowatą. Rzadko występują tu wawrzynek wilczełyko i jałowiec. W runie znaczny jest udział traw i ziół. Z ziół najliczniej występuje miodunka ćma i wysokolistna. Zioło bardzo przydatne przy leczeniu przeziębień płucno-oskrzelowych. Pełną ochroną gatunkową objęte są występujące w rezerwacie rośliny takie jak: lilia złotogłów i wawrzynek wilczełyko. Częściowa ochrona gatunkowa obejmuje: konwalię majową, pajęcznicę gałęzistą i pierwiosnka lekarskiego. W runie spotkać tu można też: ciemiężyka białokwiatowego, pięciornika białego czy groszek czerniejący. Z uwagi na duże nasłonecznienie skarpy duży jest tu udział roślin ciepłolubnych (kserotermicznych).

Rezerwat jest fragmentem kompleksu leśnego Brwilno. Żyją w nim sarny, okresowo dziki i łosie. Spotkać też można lisy i kuny leśne. Przyjemność dla uszu dają koncerty ptaków śpiewających.

Obok rezerwatu „Brwilno” znajduje się Wyspa Brwileńska na Wiśle (Jezioro Włocławskie). Wyspa jest kolonią lęgową czapli siwej i kormorana czarnego. Teren wyspy nie jest użytkowany. Porasta ją gęsty drzewostan na glebie piaszczystej. Brzegi wyspy są trudno dostępne. Wyspa ma powierzchnię 23 ha.

Źródło: Piesze znakowane szlaki turystyczne okolic Płocka. Przewodnik turystyczny.

Internet: http://www.parkiotwock.pl/index.php/formy-ochrony-przyrody-bpk/rezerwaty-przyrody-bpk/123-qbrwilnoq

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...