Kościół p.w. św. Bartłomieja

Płock
52°32'42"N 19°41'01"E (52.545152, 19.683723)
101 m n. p. m.

Kościół farny pw. św. Bartłomieja apostoła pochodzi z czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego i stoi przy ulicy tego wielkiego władcy. Datowany jest na rok 1356 i czas największego rozkwitu miasta. Można domniemywać, że był to kościół w stylu gotyckim. Zwrócony był w kierunku ulicy Nadwiślańskiej, 12 filarów podtrzymywało sklepienie, posiadał dwie wieże, sześć kaplic i 12 ołtarzy. Poszczególne ołtarze i kaplice utrzymywane były przez cechy rzemieślnicze i rodziny mieszczańskie. W połowie XVI w. przebudowy kościoła dokonał Jan Baptysta Wenecjanin. Na skutek różnych zdarzeń losowych: wojny, pożary, zaraza morowa, zubożenie mieszczaństwa kościół farny podupadł. Zniszczenia dopełniło osunięcie się skarpy w 1 połowie XVIII w., na której posadowiona była fara, jednak, jak dowiodły ostatnie badania, nie nastąpiło wtedy osunięcie murów kościoła do Wisły.

W I połowie XVIII w. dokonano przebudowy kościoła. Skrócono korpus, wejście główne przeniesiono na stronę wschodnią tj. Starego Rynku. Pierwotnie to tu znajdował się ołtarz główny kościoła. Przebudowano farę w stylu późnego baroku z siedmioma ołtarzami. Ołtarz główny wczesnobarokowy, obłożony marmurem pochodzi z płockiego kościoła benedyktyńskiego pw. św. Wojciecha. Umieszczono w nim obraz Piusa Welońskiego z 2 połowy XIX w. „Wniebowstąpienie”. We wnętrzu wyróżniają się też dwie tablice nagrobne Pawła Alantsse i Apolonii Broczek. Na nich gmerki, rzadkie dziś znaki mieszczańskie. W kruchcie tablica upamiętniająca żołnierzy 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, którego 3 szwadron był formowany w 1918 r. w Płocku. Obok kościoła figura św. Barbary, patronki flisaków, którzy figurę umieścili na naturalnym kamieniu wydobytym z Wisły w 1910 r. Obok fary od początku XVII w. stała dzwonnica, która podobnie jak świątynia przeżywała ciężkie chwile. Obecną (z XIX w.) w 1981 r. częściowo strawił pożar.

Obok fary, na skwerze ponad skarpą wiślaną znajduje się kamienny pomnik księcia Bolesława Krzywoustego, autorstwa Zbigniewa Mikielewicza.

Źródło: Spacerkiem po Płocku. Przewodnik.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Bartłomieja_w_Płocku

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Pobierz aplikację
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...