Jezioro Zdworskie

Koszelówka
52°25'53"N 19°42'34"E (52.431543, 19.709509)
80 m n. p. m.

Położone jest w Kotlinie Płockiej, w gminie Łąck, 3 km na pn.-zach. od Gąbina. Jest jeziorem polodowcowym, największym z grupy jezior gostynińskich. Położone jest na wysokości 79 m n.p.m., ma powierzchnię 353 ha, długość 3,5 km, szerokość do 1,4 km. Maksymalna głębokość jeziora dochodzi do 8,8 m. Ma kształt owalny. Linia brzegowa jeziora jest słabo rozwinięta. Brzegi jeziora są niskie. Od północy i wschodu otacza je morena czołowa zwana gąbińską. Wzniesienia dochodzą do 106 m. n.p.m. Jezioro od płd.-zach. graniczy z Ozem Zdworskim. Jest to wydłużony wał piaszczysto-żwirowy, porośnięty wysokimi sosnami i podszyciem jałowcowym. W miejscach położonych nisko występuje las liściasty, w którego runie dominują mchy, porosty, borówki i jagody. Dno jeziora jest płaskie, od strony południowej zakończone wąskim rowem. Jezioro jest rybne. Żyją tu okonie, płocie, ukleje. Spotkać można sandacza, szczupaka czy węgorza .Jezioro łączy się z Jeziorem Ciechomickim, a dalej z Wisłą ciekiem wodnym zwanym Wielka Struga. Na pn.-zach. od Jeziora Zdworskiego leżą kolejne dwa jeziora Łąckie Duże i Łąckie Małe.

W Koszelówce nad Jeziorem Zdworskim jest stanica wodna i pole biwakowe PTTK. We wsi Zdwórz są ośrodki wypoczynkowe i pole namiotowe.

Źródło: Piesze znakowane szlaki turystyczne okolic Płocka. Przewodnik turystyczny

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Zdworskie

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...