Jeziora Łąckie

Okolice Łącka
52°27'36"N 19°37'41"E (52.460024, 19.628133)
79 m n. p. m.

Jeziora Łąckie to: Jezioro Zdworskie, Jeioro Górskie, Jezioro Ciechomickie oraz Jeziora Łąckie Duże i Małe. Wypełniły one rynnę polodowcową. Są połączone ze sobą wąską strugą oraz terenami podmokłymi i bagiennymi.

Jezioro Łąckie Duże ma powierzchnię 61,2 ha. Długość jego wynosi 1.420 m., szerokość 740 m, a najgłębsze miejsca dochodzą do 7,0 m. Znaczną część jeziora otaczają lasy. Jezioro nie jest zagospodarowane rekreacyjnie. Brzegi ma dość dostępne. Nad tym jeziorem znajduje się Stado Ogierów w Łącku, stoi pałac w Łącku i na jego osi po drugiej stronie jeziora kaplica św. Huberta.

Jezioro Łąckie Małe ma powierzchnię 35,6 ha. Jego długość wynosi 900 m, szerokość 675 m, a głębokość dochodzi do 2 m. Porastają je trzciny i sitowie, jest więc mało dostępne. Z trzech stron otoczone jest lasem. Jest królestwem ptactwa wodnego. Niegdyś odwodnione, teraz zajmuje część zatorfionej misy pojeziornej. Jezioro Łąckie Małe jest częścią rezerwatu przyrody „Dąbrowa Łącka”.

 

Źródło: Piesze znakowane szlaki turystyczne okolic Płocka. Przewodnik turystyczny.

Internet: http://www.gminalack.pl/?p=28&pk=50

 

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...