Pierwsze wzmianki o Dobrzykowie pochodzą z 1341 r. Parafia w Dobrzykowie powstała w XIV w. pw. świętych Stanisława, Doroty i Barbary. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1453 r., następna z 1489 r. kiedy to wzniesiono kościół modrzewiowy. Kolejny kościół drewniany powstał w 1635 r. Kościół spłonął, ale zachowały się z niego do dziś: murowana zakrystia, trzy ołtarze, ambona i chrzcielnica.
Obecny kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowano w 1775 r. Konsekrowany w 1806 r. Jest to świątynia drewniana, jednonawowa, orientowana, konstrukcji zrębowej, z zachowaną z poprzedniego kościoła murowaną zakrystią i skarbcem. Ufundował ją Józef Sołłohub, wojewoda witebski. Wystrój wnętrza kościoła późnorenesansowy i barokowy. Zwraca uwagę belka tęczowa z późnogotyckimi figurami świętych i ukrzyżowanym Chrystusem z 1 poł. XVI w. W ołtarzu głównym obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1 poł. XVII w. Obraz zwany jest Panią Dobrzykowską, namalowany jest na desce i słynie z łask. Na co dzień obraz jest zasłaniany wizerunkiem św. Anny Samotrzeciej z 1 poł. XIX w. Po obu stronach ołtarza głównego zwracają uwagę stalle z 1 poł. XVIII w. z rozebranego kościoła norbertanek w Płocku. Ławy mają rzeźbione zaplecki, obudowane klęczniki oraz w płycinach obrazy: Zwiastowanie, Nawiedzenie, Chrystus i Samarytanka, Chrystus przed Piłatem, Naigrywanie i Chrystus na Górze Oliwnej. Po lewej stronie późnogotycka ambona ozdobiona jest trzema gotyckimi posążkami świętych Dziewic. Po prawej stronie zabytkowa chrzcielnica z piaskowca prawdopodobnie z XVI w.
Cuda czynione przez Panią Dobrzykowską były spisane w specjalnej księdze. Pojechała ona przed I wojną światową na wystawę Maryjną do Warszawy i w zawierusze wojennej zaginęła. Nie odtworzono nowej księgi.
Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzi prawdopodobnie z kaplicy w Górkach Dobrzykowskich. Kaplicę modrzewiową wybudował pustelnik w 1720r. obok źródełka. Licznie gromadzili się tu wierni, by czcić Matkę Boską i pobierać wodę ze źródełka. W kaplicy znajdował się obraz Matki Boskiej malowany na desce. Na początku XVIII w. w Górkach miały miejsce objawienia. W czasie II wojny światowej hitlerowcy całkowicie zniszczyli kaplicę. W 1959 r. wzniesiono nową kaplicę bez zezwolenia, które uzyskano dopiero w 1975 r. Poświęcenie kaplicy nastąpiło 17 października 1976 r. W ołtarzu wisi kopia obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Przed wejściem do kaplicy jest źródełko obudowane studnią. O otwarcie kaplicy można poprosić miłych państwa w sąsiadującym z nią gospodarstwie.
Przy kościele rosną dwa jesiony wyniosłe – pomniki przyrody. Mają one obwody ok. 355 i 360 cm i wysokość ok. 25 m. Za kościołem stoi kaplica z poł. XIX w.
Na pobliskim cmentarzu miejsce pamięci narodowej. Mogiła zbiorowa obrońców Dobrzykowa przed najeźdźcą niemieckim. Na tablicy pamiątkowej napis: „Tu spoczywają prochy 306 obrońców Ojczyzny, poległych z hitlerowskim najeźdźcą w dniach od 12 do 13 września 1939”.
Z Dobrzykowa pochodzą m.in.: Mikołaj Krośnia herbu Dołęga – kasztelan płocki z końca XV w., Józef Herman Osiński (1738-1802) – pijar, fizyk, wykładowca Collegium Nobilium w Warszawie, autor wielu prac z fizyki, chemii i metalurgii, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk, założyciel pierwszej w Warszawie szkolnej pracowni chemicznej, Wincenty Zakrzewski (1844-1918) – wybitny historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Źródło: Tradycja Mazowsza powiat płocki. Przewodnik subiektywny.