Kościół p.w. św. Stanisława bpa

Knychówek
52°20'12"N 22°34'28"E (52.336711, 22.574565)
134 m n. p. m.

Niewielka wieś w gminie Korczew, położona ok. 7 km na płd.-zach.

od Drohiczyna.

W 1631 r. wzmiankowana jako Knychów. Historia parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Anny sięga XV w. Około 1460 r. z fundacji starosty kamienieckiego Stanisława Korczewskiego i jego matki Korduli Korczewskej, zbudowany został pierwszy drewniany kościół, który został konsekrowany w 1494 r. Obecny, murowany kościół wybudowano w latach 1631-1662 (niektóre źródła podają, że do 1668 r.) z fundacji Krzysztofa Wiesiołowskiego, marszałka wielkiego litewskiego, ożenionego z Aleksandrą Marianną Sobieską, ciotką króla Jana III Sobieskiego, która w 1645 r. zapisem testamentowym wzbogaciła wcześniejsze nadania świątyni. Konsekracja świątyni nastąpiła w 1733 r.

W okresie powstania styczniowego w knychowskim kościele nabożeństwa odprawiał ks. gen. Stanisław Brzóska, który ukrywał się w dobrach korczewskich.

Kościół wzniesiony został w stylu przejściowym pomiędzy późnym gotykiem a renesansem, wg projektu podobnego do starego kościoła farnego w Białymstoku. Murowany z cegły, otynkowany. Wewnątrz znajdującej się od strony kruchty smukłej, czworokątnej wieży, przechodzącej w górnej części w ośmioboczną, znajdują się cylindryczne klatki schodowe, z których jedna prowadzi na szczyt, a druga na chór. Wnętrze kościoła tworzy trójprzęsłowa nawa oraz, węższe i niższe od niej, dwuprzęsłowe prezbiterium. Sklepienie kościoła kolebkowe z lunetami dekorowane stiukowymi sztukateriami w typie kalisko-lubelskim. Okna zdobią witraże. Ufundowany w 1727 r. przez Witktoryna Kuczyńskiego, kasztelana podlaskiego ołtarz główny wykonany został w stylu barokowym przez snycerza Łukasza Piotra Grzegółkowskiego z Drohiczyna. Zdobi go obraz Józefa Buchbindera „Św. Stanisław Biskup wskrzeszający Piotrowina” oraz rzeźby przedstawiające św. Wojciecha i św. Augustyna. Po obu stronach nawy przed prezbiterium stoją późnorenesansowe ołtarze boczne. W wyposażeniu kościoła zwraca uwagę drewniana barokowa chrzcielnica, późnorenesansowa ława dwuosobowa oraz tablice pamiątkowe pochowanych w tutejszej krypcie właścicieli dóbr korczewskich – Kuczyńskich i Ostrowskich.

Obok kościoła znajduje się murowana dzwonnica i trójboczna kapliczka z 1806 r. ze znajdującymi się w niszy rzeźbami „Matka Boska”, „Chrystus u Słupa” i „św. Jan Nepomucen”. Ok. 200 m od kościoła znajduje się cmentarz parafialny, na którym najstarsze nagrobki pochodzą z II połowy XIX w. Znaleźć tu również można nagrobki m.in. rodziny Kuczyńskich, Ostrowskich i Czapskich jak również grób Józefy Koszutskiej – nauczycielki na dworze Kuczyńskich w Korczewie, dla której swój wiersz „ Do Józefiny Koszutskiej” w 1861 r. napisał Cyprian Kamil Norwid.

Źródło: Tadeusz Glinka, Marian Kamiński, Marek Piasecki, Krzysztof Przygoda, Andrzej Walenciak „Mazowsze Północne przewodnik” Sport i Turystyka, 1998

Internet: http://www.drohiczynska.pl

http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Stanisława_Biskupa_Męczennika_i_św._Anny_w_Knychówku

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...