Rezerwat „Przekop”

Okolice Starczewic
52°23'06"N 22°36'30"E (52.385035, 22.608463)
115 m n. p. m.

Starczewice to wieś położona na krawędzi terasy nadzalewowej w dolinie Bugu, w gminie Korczew, na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, ok. 3 km na zach. od Drohiczyna.

Na wschód od wsi, nad zakolem Bugu znajduje się utworzony w 1964 r. na powierzchni 21,08 ha, rezerwat przyrody Przekop, przecięty prawym dopływem Bugu – Kołodziejką. Obiektem ochrony jest naturalny fragment żyznych lasów liściastych: lasu łęgowego, wiązowo-jesionowego oraz olszowego z domieszką dębu, klonu, lipy i topoli, przy znacznym udziale krzewów charakterystycznych dla okolic nadbużańskich: czeremchy, porzeczki czerwonej, leszczyny i derenia. Średni wiek drzewostanu w przeważającej części rezerwatu wynosi ponad 100 lat. Uwagę zwracają dorodne jesiony i przestoje – stare, wiekowe dęby.

W runie leśnym spotkać można rośliny chronione gatunkowo: kruszczyk szerokolistny, wawrzynek wilczełyko, kopytnik pospolity, a poza tym rzadkie: kokorycz pustą, jaskier kaszubski i fiołek przedziwny.

Źródło: Tadeusz Glinka, Marian Kamiński, Marek Piasecki, Krzysztof Przygoda, Andrzej Walenciak „Podlasie” Sport i Turystyka, 1997,

Marek Nasiadka „Podlaski Przełom Bugu przewodnik nie tylko dla turystów, 2013

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Przekop

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...