Młyn drewniany

Jakubiki
52°38'29"N 22°06'53"E (52.641619, 22.114783)
107 m n. p. m.

Wieś (ok. 100 mieszkańców) położona jest w Dolinie Bugu, ok. 5 km na płd.-wsch. od Małkini. Leży nad silnie meandrującą rzeką Kosówką (dopływem Bugu), na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Na zach. krańcu wsi, obok mostu znajduje się zabytkowy, drewniany młyn wodny z 1946 r., zbudowany przez Romana Kluczyńskiego (w miejscu istniejącego tu dawniej młyna). W latach 60. przerobiono go na elektryczny. Jest to konstrukcja słupowa na podmurówce betonowej, szalowana pionowymi deskami, dwukondygnacyjna z użytkowym poddaszem. Zbudowany na planie prostokąta z parterową dobudówką od płn. Dwuspadowy dach obecnie jest pokryty eternitem.

W 2014 r. rozebrano ostatecznie drewniany most wraz z przyczółkami, wielokrotnie naprawiany po zniszczeniach czynionych przez wiosenne przybory wód. W miejscu rozebranego powstaje nowy, żelbetonowy. Wzmocnione zostaną także skarpy rzeki, również te podtrzymujące podmurówkę młyna.

Ok. 4 km na wsch. od wsi, w Lasach Ceranowskich znajduje się rezerwat leśny „Biele”.

Źródło: Mapa topograficzna. Sokołów Podlaski. WZKart. Warszawa 1997.

Internet: www.wikipedia

http://gazetapodlasia.pl/wiadomosci/8234-jakubiki-ruszyly-prace-przy-odbudowie-mostu-na-rzece-kosowce.html

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...