Rezerwat „Mokry Jegiel”

Okolice Kocielnika
52°38'34"N 21°54'18"E (52.642851, 21.905096)
97 m n. p. m.

Rezerwat „Mokry Jegiel” znajduje się na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu wsi Kocielnik, ok. 1-2 km na wsch. od Sadownego.

Utworzony został w 2002 r. na obszarze 116,13 ha. Rezerwat stanowi jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczym fragmentów Puszczy Kamienieckiej. Celem ochrony są naturalne zbiorowiska borowe, olszowe i łęgowe. Można tu zobaczyć stare drzewostany olszowo-jesionowe z udziałem świerka rosnące w wilgotnych i mokrych siedliskach torfowiska niskiego, olsy, kontynentalny bór mieszany oraz subkontynentalny bór wilgotny.

Mimo wcześniejszych planów, długo zwlekano z objęciem tego terenu ochroną, co spowodowało, że w wyniku wciąż trwającej eksploatacji wycięto najbardziej dorodne fragmenty puszczy. Obecny, mający charakter przyszłościowy rezerwat jest ostoją dla wielu gatunków fauny. Występują tu i gniazdują m.in.: słonki, bekasy, dudki, grubodzioby, kilka gatunków sikor i bociany czarne. Bytują tu również sarny, dziki, lisy. Rezerwat i tereny ciągnące się aż po Prostyń, to z kolei biotop łosi. Rośnie tu wielosił błękitny, nasięźrzał pospolity, goździk pyszny, selernica żyłkowana, czarcikęsik Kluka, wawrzynek wilczełyko, widłaki.

Północną granicę rezerwatu wyznacza Kanał Kacapski, od którego nazwy wywodziła się pierwotna nazwa rezerwatu.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcze Biała i Kamieniecka” przewodnik dla dociekliwych, Rewasz, 2005

Internet: www.wikipedia,

http://www.parkiotwock.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...