Krzyż Jerzyków

Pociecha

Pociecha to niewielka osada leśna położona na płn. od Truskawia (formalnie jest przysiółkiem tej wsi). Założona została w XIX w.; jej nazwa wywodzi się od istniejącej tu wcześniej karczmy o nawie „Pociecha”. W okolicach znajdowało się kilka podobnych karczm, najczęściej przy skrzyżowaniach puszczańskich traktów. Zatrzymywali się w nich nie tylko chłopi wracający z jarmarków, ale również pierwsi puszczańscy turyści: Kazimierz Wójcicki – etnograf i krajoznawca i Wojciech Jastrzębowski – profesor Instytutu Agronomicznego na Marymoncie prowadzący młodzież na wycieczki naukowe do puszczy.

Przy brukowanej kamieniem polnym drodze prowadzącej do Palmir znajduje się symboliczna mogiła żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”. Oddziały te stworzył w warunkach konspiracyjnych por. Jerzy Strzałkowski PS. „Jerzy”. Ich członkowie rekrutowali się spośród przedwojennej organizacji Związek Młodzieży z Dalekiego Wschodu, spośród młodzieży akademickiej i harcerskiej. Organizacyjnie oddziały podporządkowane były Armii Krajowej.

W dniach 28 sierpnia – 2 września 1944 r. „Jerzyki” utrzymywali stanowiska obronne na pobliskich wydmach powstrzymując ataki oddziałów RONA (kolaboracyjne oddziały rosyjskie w służbie niemieckiej) od strony Truskawia i osłaniając w ten sposób zgrupowanie AK w Wierszach (tzw. Rzeczpospolita Kampinoska). Ośmiu z nich poległo – pochowani zostali na miejscu obecnego pomnika, ale później ich ciała przeniesiono na cmentarz partyzancki w Wierszach.

Przy mogile odbywają się corocznie uroczystości w rocznicę walk.

W pobliżu znajduje się duża polana turystyczna z wiatą i miejscem na ognisko.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002

Internet: www.kampinoski-pn.gov.pl