Mogilny Mostek

Okolice Palmir
52°20'51"N 20°46'44"E (52.347517, 20.779121)
80 m n. p. m.

Uroczysko w Puszczy Kampinoskiej, przy Sejmikowej Drodze, ok. dwa kilometry na płd. od wsi Palmiry.

Rzeczywiście znajduje się tu mostek nad Wilczą Strugą, okresowym strumieniem odwadniającym bagienną kotlinę Młyniska w płn. części Obszaru Ochrony Ścisłej Sieraków. Z mostkiem tym związana jest legenda o ukrytej pod nim mogile. Pewien człowiek nocujący w karczmie w Pociesze usłyszał rano, że córka gospodarzy wybiera się Sejmikową Drogą do kościoła w Łomnie. Wyszedł w drogę wcześniej i zaczaił się na nią właśnie przy owym mostku. Gdy nadeszła zabił ją i obrabował, a ciało ukrył pod mostkiem nakrywając je stertą gałęzi. Nie wiadomo, czy za swój czyn został ukarany za życia, ale po śmierci pokutuje w tym miejscu. Na pamiątkę niewinnej ofiary zbrodni przechodzący, czy przejeżdżający tędy podróżni zostawiali przy mostku suchą gałąź. Raz w roku, gdy uzbierała się już spora kupa suszu, podpalano ją, aby się dusza (nie wiadomo: czy zbrodniarza, czy ofiary?) oczyściła z grzechów.

Legendę tę zapisał w 1848 roku Kazimierz Wójcicki, znawca i etnograf Puszczy. Podobno zwyczaj był jeszcze kultywowany przed II wojną światową.

W okolicy tereny bagienne i potężne piaszczyste wały Wywrotniej Góry i sąsiedniej Białej Góry.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002

Internet: www.kampinoski-pn.gov.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...