Kościół obronny pw. św. Rocha i św. Jana Chrzciciela

Brochów
52°18'57"N 20°15'47"E (52.315914, 20.263317)
71 m n. p. m.

Brochów jest wsią gminną (ok. 400 mieszkańców) leżącą nad Bzurą, ok. 10 km na płn. od centrum Sochaczewa.

Kościół parafialny pw. św. Rocha i św. Jana Chrzciciela jest gotycko-renesansową bazyliką powstałą w wyniku przebudowy pierwotnej gotyckiej świątyni. Zapłacili za nią Brochowscy, a stworzył w latach 1551-61 funkcjonujący na Mazowszu znakomity murator Jan Baptysta z Wenecji (miał on udział m.in. w budowie lub przebudowie świątyń w Broku, Płocku i Pułtusku). Kościół ma charakter obronny. Nadają mu go trzy wieże, które dominują nad okolicą niby baszty zamku. Był przerabiany także i potem, m.in. po 1655 r. staraniem Olbrachta Adriana Lasockiego. To wtedy zbudowano ceglane obramowania bastionowe otaczające teren przykościelny. Od strony Bzury widać jeszcze resztki fosy. W środku, nad bocznymi nawami, znajduje się długi ganek, który zapewniał łączność pomiędzy wieżami-basztami. Typowe dla stylu Jana Baptysty jest zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych sklepienie kolebkowe z siatką dekoracyjnych żeber kasetonowych o kształcie koła i prostokąta. Podczas gruntownego remontu kościoła w latach 2008-10 zrekonstruowano również polichromie pokrywające sklepienie. Wyposażenie wnętrza skromne. Obronność kościoła nigdy się nie przydała w jego historii, podczas obu wojen światowych niszczyła go artyleria. Na północnej ścianie kościoła tablica poświęcona żołnierzom polskim walczącym nad Bzurą we wrześniu 1939 r. Na placyku przed kościołem stoi XIX-wieczna figura św. Rocha.

W brochowskim kościele w 1806 r. wzięli ślub rodzice Fryderyka Chopina: Justyna Tekla Krzyżanowska i Mikołaj Chopin, a 23 IV 1810 r. miejscowy proboszcz ochrzcił samego Fryderyka. Wewnątrz kościoła znajdziemy kopię aktu urodzenia: „Mikołaj Chopin, ojciec, lat mający czterdzieści, we wsi Żelazowej Woli zamieszkały, okazał nam dziecię płci męskiej […] i że życzeniem jego jest nadać mu dwa imiona, Fryderyk Franciszek”, zaś w nawie głównej umieszczono tablicę ten fakt upamiętniającą. W centrum wsi znajduje się pomnik kompozytora.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska” Oficyna Wydawnicza „Rewasz” 2012.

Internet: http://www.zamkipolskie.com/brochow/brochow.html

http://brochow-parafia.pl/historia

http://www.warsawtour.pl/zabytki-i-inne-atrakcje/ko-ci-w-brochowie-157858.html

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...