Rezerwat „Ruska Kępa”

Nowy Dwór Mazowiecki
52°25'25"N 20°41'23"E (52.423728, 20.689987)
74 m n. p. m.

Rezerwat leśny utworzony w 1980 r. na pow. 15,34 ha znajduje się w trójkącie utworzonym przez drogę nr 85 (na wale przeciwpowodziowym i na moście) oraz brzeg Wisły, który jest jednocześnie granicą rezerwatu „Kępy Kazuńskie”.

Jest to naturalny łęg topolowo-wierzbowy na tarasie zalewowym Wisły. Rosną tu 140-letnie topole białe (białodrzewy) zwane „napoleońskimi” lub „cesarskimi” osiągające 40 m wysokości i dochodzące do 7 m obwodu. Pokryte są licznymi zgrubieniami, naroślami i spękaniami kory, co jest efektem działalności mikrobów łatwo rozwijających się w wilgotnym środowisku. Poza nimi rosną tu wierzby białe i kruche, wiązy szypułkowe, czeremchy zwyczajne dorastające 20 m wys. Swoistym „importem” z gór jest olsza szara, której nasiona niesione są z wodą i która pojawia się na brzegach Wisły, również w Ruskiej Kępie. Pomiędzy drzewami rośnie bez czarny i głóg jednoszyjkowy, a w runie gajowiec, przytulia czepna i pokrzywa. Pod niebo wspina się po drzewach dziki chmiel.

W tym niedostępnym dla człowieka, bo zalewanym wodą przy wyższych stanach rzeki środowisku doskonałe warunki gniazdowania i żerowania znajdują ptaki: różne gatunki kaczek, czaple siwe, drobne ptaki śpiewające.

Od 1997 r. rezerwat jest enklawą Kampinoskiego Parku Narodowego.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska” Oficyna Wydawnicza „Rewasz” 2012

Internet: http://www.kampinoska.waw.pl/rezerwatyprzyrodyKPN/index.html

http://nowodworski.info/index.php/component/content/article/23-2007/2153/121-cuda-ruskiej-k

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...