Rezerwat „Horowe Bagno”

Okolice Marek
52°19'55"N 21°09'00"E (52.332171, 21.150221)
92 m n. p. m.

Rezerwat torfowiskowy o pow. 44,36 ha objęty ochroną częściową, utworzony w 1988 r. Położony w kompleksie leśnym blisko Warszawy, przy szosie łączącej Zielonkę z Radzyminem.

Celem ochrony jest zachowanie zróżnicowanego obszaru wilgotnych lasów, torfowisk i wód oraz stanowisk rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W granicach rezerwatu znajdują się jeziorka torfowiskowe, zarastające oczka wodne, mszary wysokotorfowiskowe i przejściowe, podmokłe brzeziny, fragment grądu z jeżyniskami, bory świeże i mieszane na wydmach.

Centralną częścią rezerwatu jest obniżenie międzywydmowe zwane potocznie Horowym Bagnem. Na jego obszarze znajduje się duży, płytki staw o powierzchni ok. 7 ha oraz szereg małych zbiorników wodnych, powstałych w wyniku eksploatacji torfu. Obecnie jezioro spłyca się i od brzegów zarasta trawami i trzciną; akweny oddzielają coraz szersze i stabilniejsze „półwyspy”, budowane przez turzyce, wełnianki, torfowce, zakrzewione wierzbami i brzezinami. Najwyższe wzniesienie – Horowa Góra (wys. 109,66 m n.p.m.) położona jest w pobliżu bagna. Z roślin podlegających całkowitej ochronie należy wymienić listerę jajowatą, podkolana białego, rosiczkę okrągłolistną. Natomiast do roślin częściowo chronionych należą kruszyna pospolita, bagno zwyczajne, kalina koralowa, konwalia majowa czy grzybień biały. W składzie gatunkowym lasu dominuje brzoza brodawkowata. Towarzyszy jej brzoza omszona, jarząb pospolity (jarzębina), a niekiedy brzoza czarna – forma brzozy brodawkowatej o ciemnej korze (brak betulionu). Wszystkie występujące egzemplarze tego gatunku w trakcie powoływania rezerwatu zostały uznane za pomniki przyrody. Chronionymi gatunkami, które najliczniej budują runo jest również trzęślica modra, borówka bagienna i czarna oraz wiechlina. W wodach rezerwatu żyje strzebla potokowa oraz różanka – gatunki rzadko występujące na Mazowszu. Nad brzegiem w ziemnych jamkach zamieszkują dzikie pszczoły. W rezerwacie stwierdzono występowanie ponad 50 gatunków ptaków m.in. perkozka, czajki, bączka, trzcinniczka i rożeńca zwyczajnego – bardzo rzadkiego na Mazowszu. Z gadów występują żmija zygzakowata, zaskroniec, padalec i jaszczurka zwinka.

Wzdłuż granicy rezerwatu poprowadzono czerwony szlak turystyczny, dzięki czemu turyści mogą przyjrzeć się malowniczym bagiennym krajobrazom. Niestety, rezerwat przecina wąska, ale ruchliwa szosa, co na pewno dobrze nie wpływa na jego ekosystem.

Internet:

http://www.rezerwaty-przyrody.7travel.pl/n/rezrwat_2009-06-22.html

http://www.zielonka.pl/artykul/tereny-chronione

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...