Rezerwat „Świder”

Wiązowna
52°10'09"N 21°17'45"E (52.16933, 21.296099)
103 m n. p. m.

Rzeka Świder jest prawobrzeżnym dopływem Wisły, ma długości ok. 89 km. Rozpoczyna swój bieg w okolicach Stoczka Łukowskiego, uchodzi do Wisły na granicy Józefowa i Otwocka.

To względy krajobrazowe i najczystsze pod Warszawą wody zadecydowały, że rzeka Świder na odcinku 41 km od Dłużewa do osiedla Świdry Wielkie, wraz z 5-kilometrowym odcinkiem Mieni od mostu w Wiązownie do połączenia ze Świdrem, zostały w 1978 r. objęte ochroną w rezerwacie częściowym „Świder”. Ma on powierzchnię 238 ha.

Rezerwat obejmuje koryta rzek oraz pas brzegu o szerokości 20 m. Na dnie rosną rdestnice, grzybienie białe i grążele żółte. Znajdziemy tu mnóstwo gatunków ryb: lin, szczupak, karaś srebrzysty, lin, różanka, brzanka, świnka, jaź, jelec, kiełb, piekielnica, śliz, węgorz, ciernik, słonecznica, płoć, koza, miętus, cierniczek, jazgarz, kleń, sandacz, okoń. Z ptaków wymienić trzeba jaskółki brzegówki, zimorodki i różne gatunki dzięciołów, z ssaków wydry i bobry. Rezerwat przyrody Świder dla ruchu turystycznego udostępniony jest jedynie w ramach plaży miejskiej w Otwocku.

 

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_%C5%9Awider

http://www.otwock.com.pl/przyroda/rezerwat-swider

http://www.otwock.pl/gazeta/03_02/03_02_30.htm

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...