Rezerwat „Biele Chojnowskie”

Okolice Głoskowa
52°01'39"N 20°58'42"E (52.027714, 20.978359)
112 m n. p. m.

Rezerwat w pobliżu Wólki Pęcherskiej powstał w 1979 r. o powierzchni 14,77 ha w lesie rosnącym po obu stronach szosy z Piaseczna do Grójca.

Większa część rezerwatu leży na wysoczyźnie leży na wysoczyźnie, mniejsza w dolinie Jeziorki. Na wyższym terenie przeważa drzewostan sosnowy i brzozowo-dębowy. Występują tam m.in. chronione chrobotki. Niżej rośnie wartościowy przyrodniczo ols porzeczkowy z dużym udziałem olszy czarnej, brzozy brodawkowatej i objętego częściową ochrony jesionu wyniosłego (Frangula alnus). W podszyciu występują porzeczka czarna, trzmielina pospolita, trzmielina brodawkowata, czeremcha i jarzębina. Głównym powodem utworzenia rezerwatu jest wyspowe stanowisko wiciokrzewu pomorskiego (Lonicera periclymenum).

W obrębie rezerwatu, przy szosie Piaseczno-Grójec, znajduje się zadbany cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, a na nim mogiły 68 niemieckich i 18 rosyjskich żołnierzy poległych podczas ofensywy niemieckiej w lipcu 1915 r. w zaciętych walkach nad Jeziorną. Na słupowej kapliczce z figurą Matki Bożej tabliczki z nazwiskami kilku niemieckich żołnierzy, wskazującymi na ich polskie pochodzenie: U. Machninek, Ignatz Korzeniowski. Na jednym z głosów napis: Módlcie się za poległych.

Z Warszawy 25 km, z Piaseczna 8 km. Przystanek autobusowy linii Metro Wilanowska – Piaseczno – Grójec w pobliskiej wsi Wola Pęcherska (0,5 km).

Źródło: Lechosław Herz „Chojnowski Park Krajobrazowy” Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Zarząd Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego 2007.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Biele_Chojnowskie

http://zalesiegorne.info/Rezerwaty/biele-chojnowskie/38,biele-chojnowskie.html

http://encyklopedia.naukowy.pl/Rezerwat_przyrody_Biele_Chojnowskie

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...