Rezerwat „Zaborów”

Okolice Podkowy Leśnej
52°06'50"N 20°46'31"E (52.114123, 20.775511)
107 m n. p. m.

Rezerwat „Zaborów” znajduje się w środku Lasu Nadarzyńskiego, przy drodze leśnej z Żółwina do Nadarzyna, ok. 3 km na płd.-wsch. od centrum Podkowy Leśnej. Leży w granicach administracyjnych miasta.

Las Nadarzyński nazywany jest również Lasem Młochowskim ze względu na dawny ośrodek dóbr w Młochowie, do którego ten obszar należał. Nie należy jednak mylić go z właściwym Lasem Młochowskim leżącym na południe od wsi Młochów.

Rezerwat został utworzony w 1984 r. na pow. 10,26 ha. Celem ochrony jest zachowanie fragmentów lasu grądowego z licznymi okazami starych grabów, dębów i lip, w których znajdują się dziuple doskonale nadające się do zakładania gniazd. Naliczono 18 gatunków ptaków gniazdujących właśnie w takich dziuplach na terenie rezerwatu. W sumie stwierdzono gniazdowanie 26 gatunków, w tym wielu rzadkich: dudek, dzięcioł zielony, dzięcioł średni, dzięcioł czarny, dzięcioł duży, krętogłów, pełzacz leśny, kowalik, sikora modra, sikora czarnogłowa, sikora bogatka, muchołówka mała, grubodziób.

Spotkać można tu jeże, wiewiórki, sarny.

Występują tu również rośliny chronione lilia złotogłów i gnieźnik leśny.

Patronem rezerwatu jest Witold Tyrakowski (1915-82) – przyrodnik, społecznik, działacz PTTK, autor ponad 20 publikacji o tematyce ochrony przyrody. Był inicjatorem stworzenia rezerwatów w Podkowie Leśnej: im. Hryniewieckiego i Parów Sójek oraz wielu pomników przyrody.

Od stacji WKD w Podkowie Leśnej przez teren leśny wokół rezerwatu poprowadzono ścieżkę edukacyjną.

Źródło: Krzysztof Bąkała. Powiat grodziski. Przewodnik subiektywny. Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, 2012.

Internet: http://www.podkowalesna.pl/

http://www.chojnow.warszawa.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody#.VLT0QmO9QR8

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...