Stawy Jegiel

Nowa Wieś
52°40'39"N 21°35'38"E (52.677722, 21.593971)
102 m n. p. m.

Stawy Jegiel leżą przy drodze nr 8, między wsiami Niemiry, Knurowiec i Białebłoto (z przysiółkami Stara Wieś, Kobyla, Kurza oraz najmłodsza Nowa Wieś, która w późniejszym czasie stała się samodzielna).

Dwie ostatnie zostały zasiedlone przez osadników kurpiowskich z Puszczy Zielonej przed poł. XVIII w., zapewne na terenie wykarczowanym wcześniej przez smolarzy (część wioski obok Ślepiot nazywa się Smolarnia – w nazwie tej przetrwało świadectwo dawnego przemysłu leśnego). Nazwa Jegiel pochodzi od kurpiowskiego określenia świerka. W obecne miejsce przy drodze E67 przywędrowała wraz z siedzibą nadleśnictwa, która pierwotnie mieściła się koło Tuchlina, ok. 1920 została przeniesiona do osady leśnej Ślepioty koło Nowej Wsi, a następnie w obecne miejsce. W latach 1928-29 obok siedziby istniejącego wtedy Nadleśnictwie Jegiel na nieużytkach po obu stronach szosy warszawskiej utworzono gospodarstwo rybne, a w 1935 roku w pobliżu stawów założono hodowlę bażantów. Była to pierwsza bażantarnia w Puszczy Białej. W czasie okupacji nadleśnictwo stanowiło ważny punkt oparcia dla partyzantów Obwodu AK „Opocznik” (Ostrów Mazowiecka). Nadleśnictwo zostało zlikwidowane w 1972, jego funkcje przejęło Nadleśnictwo Wyszków, a jego zabudowania położone na skraju Nowej Wsi stały się siedzibą Leśnictwa Jegiel.

W latach 70. XX w. część stawów przeznaczono na ośrodek hodowli dzikich kaczek, których wielotysięczne stado żyło w symbiozie z hodowanymi w stawach karpiami. Dziś stawy są ostoją ptactwa wodnego. Corocznie przylatują tu setki gatunków ptaków, w tym rzadkich (np. łabędź niemy). Na pn. od stawów występują leśne zespoły grądów z pojedynczymi okazami starych drzew (wg terminologii leśników „przestoje”), głównie dębów. W głębi lasów w tym rejonie od niedawna gniazduje bocian czarny.

Przy obu osadach leśnych rosną stare drzewa – pomniki przyrody: w Ślepiotach lipa drobnolistna i dwa dęby szypułkowe o obwodach w pierśnicy 455 i 480 cm, natomiast w Jeglu dwa modrzewie polskie o wys. ponad 31 m i obwodach w pierśnicy 315 i 270 cm, a na terenie sadu czteropienna lipa drobnolistna o obwodzie 500 cm.

Słowa kluczowe:

Stawy Jegiel, bażantarnia, łabędź niemy, bocian czarny, pomnik przyrody, Białebłoto, Knurowiec, wieś, Puszcza Biała.

Literatura:

Żywirska M., Puszcza Biała. Jej dzieje i kultura, Warszawa: PWN, 1973, 428 s.

Herz L., Puszcze Kamieniecka i Biała, Pruszków: OW „Rewasz”, 2005, s. 202-205.

Strony internetowe:

http://www.wyszkow.warszawa.lasy.gov.pl/widget/web/wyszkow/historia/

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...