Jest to wieś (ok. 700 mieszkańców), dawne miasto, leżące nad Bugiem w pobliżu ujścia Liwca, ok. 6 km na wsch. od Wyszkowa.
Znajdujące się przy Rynku Kościuszki pod nr 14 muzeum, powszechnie nazywane „Muzeum Flisactwa w Kamieńczyku”, prowadzone jest przez prawdziwego pasjonata lokalnej historii, założyciela, właściciela i zarazem kustosza muzeum – Henryka Słowikowskiego. Muzealne zbiory można podzielić na kilka działów: w jednym znajdują się rzeczy codziennego użytku domowego, narzędzia dawniej stosowane w gospodarstwach rolnych, artykuły rękodzieła ludowego, drugi dział to kolekcja zabytkowych motocykli, trzeci – przedmioty militarne, z niezwykle ciekawą kolekcją starych siodeł ułańskich. Najciekawszy jednak jest dział gromadzący przedmioty związane z historią wsi i flisactwa, którym w przeszłości słynął Kamieńczyk. Była to od dawna osada rolnicza o ubogiej,
piaszczystej ziemi, dużym rozdrobnieniu gospodarczym i z ludnością bezrolną, co zmuszało jej mieszkańców do stałego szukania dodatkowych źródeł dochodu. Niezwykła przedsiębiorczość, jaka cechowała dawniej i dziś jeszcze cechuje tutejszych mieszkańców, spowodowała, że Kamieńczyk na przestrzeni omawianego okresu stał się nie tylko osadą flisacką, ale wyrósł na znaną wśród flisaków całej Polski osadę retmańską. Mieszkało tu około czterdziestu retmanów i stu podmajstrzych. Mieszkańcy Kamieńczyka i okolic zajmowali się latem spławianiem rzeką drewna. Od dawna już nie ma flisu na Wiśle i Bugu, różne przedmioty i dokumenty związane z tym zajęciem trafiają do p. Słowikowskiego. Zgromadzone w gablotach zbiory stanowią interesującą scenerię do ciekawych opowieści gospodarza.
Pomnik flisaka, autorstwa Elżbiety Pietras, znajduje się na Rynku niemal naprzeciw muzeum. Odsłonięty został w 2002 roku.
Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kamieniecka i Biała”, Rewasz, 2005
Internet: www.Wikipedia.pl