Jest to wieś (ok. 700 mieszkańców), dawne miasto, leżące nad Bugiem w pobliżu ujścia Liwca, ok. 6 km na wsch. od Wyszkowa.
Parafia w Kamieńczyku powstała w XIII w., dokumenty potwierdzają istnienie tu pierwszego kościoła już w 1240 r., ponownie erygowanego w 1480 r. Przed 1597 r. istniały tu trzy drewniane kościoły. Kamień węgielny pod obecny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny poświęcony został 16 sierpnia 1896 r., budowę zaprojektowanego przez Józefa Piusa Dziekońskiego ukończono w 1900 r. a w 1903 r. kościół konsekrował biskup Wincenty Chościak Popiel. Świątynia została poważnie uszkodzona w czasie działań wojennych w 1939 i 1944 r. Spalony został dach, chór z organami i witraże.
W neogotyckim, murowanym z cegły, jednonawowym kościele znajdują się cztery ołtarze. W głównym umieszczona została figura Serca Pana Jezusa. Pozostałe ołtarze to: MB Częstochowskiej, św. Antoniego oraz Męki Pańskiej. Najstarszym zabytkiem ruchomym znajdującym się we wnętrzu kościoła jest tabernakulum z dawnego rokokowego ołtarza z II połowy XVIII w. Fasada kościoła zwieńczona jest jedną, wysoką wieżą. W parafii zachowały się stare księgi parafialne, najstarsza, pisana jeszcze gęsim piórem księga urodzeń pochodzi z roku 1621. Zachowało się również wiele ksiąg pochodzących z XVIII i XIX wieku. Kronika parafialna prowadzona jest od roku 1975. Obok kościoła stoi murowana plebania wybudowana w 1901 r., pochodząca z 1885 r. drewniana, kryta blachą cynkową z zawiedzonymi w niej w 1967 r. trzema dzwonami ufundowanymi przez Kazimierza Oleskiego: Antonim, Kazimierzem i Marią oraz żeliwny krzyż z 1863 r. Główny odpust związany jest ze świętem Przemienia Pańskiego, a nie jak wskazuje wezwanie kościoła – Wniebowzięciem NMP. Wydaje się, że flisacy kamieńczykowscy, jak większość rzemieślników w Polsce, wybrali sobie Przemienienie Pańskie jako główne święto.
Źródło: Tadeusz Glinka, Marian Kamiński, Marek Piasecki, Krzysztof Przygoda, Andrzej Walenciak „Podlasie przewodnik”, Sport i Turystyka, 1998 r.
Lechosław Herz „Puszcza Kamieniecka i Biała” , Rewasz, 2005
Bp Zbigniew Józef Kraszewski, Antoni Chaciński, Hubert Jerzy Kaczmarski „Sanktuaria i kościoły maryjne diecezji warszawsko-praskiej, Formica, 1997
Internet:http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamieńczyk_%28powiat_wyszkowski%29