Czaplowizna to liczący kilka zagród przysiółek leżący na południe od Szynkarzyzny.
Przez ludność miejscową zwany Czaplą, położony jest na obu brzegach wąskiej strugi Dzięciołek, na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Miejscowość, której początki sięgają XVIII w. otoczona jest lasami i mokradłami. Nie wiadomo, czy nazwa przysiółka wywodzi się od pierwszego osadnika o przezwisku Czapla, czy gniazdujących tu w przeszłości czapli.
Tę samą nazwę „Czaplowizna” nosi, utworzony w roku 1980, największy rezerwat przyrody położony w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. Na powierzchni 213,23 ha objęte ochroną są naturalne zbiorowiska leśne, stanowiska roślin chronionych oraz bogatej ornitofauny, która uznana została za pierwotny zespół ptaków o cechach przewodnich właściwych większym naturalnym kompleksom leśnym, np. Puszczy Białowieskiej. W zbiorowiskach leśnych dominują bory trzęślicowe i bagienne, olszyny w niższych miejscach, a na polanach śródleśnych turzyce. Występuje tu trzęślica modra, kosaciec syberyjski, storczyki (kruszczyk szerokolistny i błotny oraz listera jajowata), paproć nasięźrzał pospolity oraz widłaki (goździsty i jałowcowaty).
Wśród 45 stwierdzonych tu gatunków ptaków lęgowych spotkać można m.in.: bociana czarnego, żurawia, kruka, jastrzębia, myszołowa, brodźca samotnego, słonkę, pięć gatunków dzięciołów (czarny, duży, średni, dzięciołek, krętogłów), sześć gatunków sikor (bogatka, modra, czubatka, sosnówka, uboga, czarnogłówka) oraz pokrzywkę jarzębatą.
Przebiegają tędy szlaki turystyczne: zielony , czerwony i żółty. Z okolicą Czaplowizny związanych jest wiele legend o leśnych duszkach, rusałkach i boginkach.
Źródło: Lechosław Herz „Puszcze Kamieniecka i Biała, Rewasz, 2005
Internet: http://www.parkiotwock.pl