Rezerwat „Bartnia”

Pawłówek
52°44'27"N 21°08'02"E (52.741087, 21.134038)
85 m n. p. m.

Rezerwat przyrody „Bartnia” położony jest blisko koryta Narwi na płn. od wsi Pawłówek na zach. skraju gm. Obryte w pow. pułtuskim, na zach. skraju Puszczy Białej w Nadleśnictwie Pułtusk, leśnictwie Zambski. Utworzony na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 4 kwietnia 1977 (M.P. z 1977, Nr 10 poz. 64 §7) na powierzchni 14,6 ha. W momencie tworzenia był to rezerwat faunistyczny.

Celem ochrony było zachowanie miejsc lęgowych czapli siwej („czapliniec”). Jednak po pewnym czasie z powodu prowadzonych w pobliżu prac leśnych czaple opuściły to miejsce i przeniosły się na olchy stojące na mokradłach bliżej koryta Narwi i wsi Pawłówek. Każdej wiosny zanim widok przesłoni listowie, można zaobserwować na koronach drzew kilkadziesiąt gniazd już obsadzonych przez czaple. Nie zlikwidowano jednak rezerwatu ze względu na walory przyrodnicze tego miejsca – drzewostanu sosnowego pochodzenia naturalnego w wieku 140-180 lat zachowanego w stanie niezmienionym, z bogatą florą i fauną. Rezerwat położony jest w obrębie wału nadrzecznego. Jest to teren o zróżnicowanej falistej rzeźbie. Na terenie rezerwatu występują liczne gatunki zwierząt: borsuk, dzięcioł czarny, kowalik, mysikrólik, kilka gatunków sikor, padalec, zaskroniec, żaba trawna, żmija zygzakowata, ropucha zwyczajna. Przy pn. krańcu rezerwatu ma gniazdo bocian czarny.

W runie występują m.in.: lilia złotogłów, konwalia majowa, kostrzewa owcza, pszeniec zwyczajny, borówka brusznica, kokoryczka wonna, wrzosy, gorysz pagórkowy, jastrzębiec kosmaczek, trzcinnik leśny, poziomka, goździk kartuzek, malina, kosmatka owłosiona, rozchodnik, gruszyczka jednostronna, niekiedy sasanka otwarta. Rośnie tu także kilka gatunków mchów: gajnik lśniący, widłoząb falisty, modraczek, rokietnik pospolity. Największą atrakcją rezerwatu są dwie sosny bartne rosnące na jego pn. krańcu, jedne z ostatnich, jakie ostały się jeszcze w Polsce. W tym też rejonie w głębokim parowie stanowiącym ślad jednego z dawnych koryt rzecznych rośnie pomnikowy dąb szypułkowy.

Słowa kluczowe: rezerwat przyrody, bór sosnowy świeży, rośliny chronione, rośliny rzadkie, ptaki chronione, zwierzęta chronione, gmina, Obryte, Narew, powiat pułtuski, Puszcza Biała

Źródło: Monitor Polski, 1977, nr 10, poz. 64.

Herz L., Puszcze Kamieniecka i Biała. Pruszków: OW „Rewasz”, 2005, s. 291.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Bartnia

http://www.pultusk.pl/Turystyka-i-rekreacja/Rezerwaty-przyrody.aspx

http://www.pultusk.warszawa.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...