Kościół p.w. MB Królowej Polski

Kopcie
52°15'02"N 22°01'20"E (52.250768, 22.022353)
143 m n. p. m.

Wieś leżąca nad rzeką Kostrzyń, ok. 6 km na wsch. od Grębkowa.

Początkowo nosiła nazwę Kopce związaną z kopcowaniem ziemniaków na tym terenie. W kronikach parafialnych zapisano, że podczas prowadzonych w przeszłości prac archeologicznych przy budowie lokalnej drogi prowadzącej z Kopci do Gałek natrafiono na pozostałości cmentarzyska z II-I w. p. n. e. Znaleziono tam gliniane urny z prochami spalonych na stosie zmarłych, kilka broszek z epoki brązu. W czasie prac natrafiono także na blaszane guziki z wyrytymi datami 1808 i 1809 zmieszane z kośćmi żołnierzy poległych w czasie kampanii napoleońskiej.

Obecny murowany kościół parafialny pw. MB Królowej Polski został zbudowany w latach 1923-1928 z datków okolicznych mieszkańców. Zastąpił on wcześniejszą drewnianą świątynię pw. św. Krzysztofa Męczennika z 1722 r. z fundacji zapisanej wolą Krzysztofa Cieszkowskiego dokonanej w 1720 r. a wykonanej przez jego syna Wiktora Felicjana Cieszkowskiego, sędziego liwskiego. W ołtarzu głównym znajdował się obraz św. Krzysztofa. Obok kościoła wznosiła się dzwonnica, zwieńczona u góry trójkątnym szczytem, z przeznaczeniem na cztery dzwony, teren wokół kościoła przeznaczony został na cmentarz. W 1844 r. kościół został odnowiony, w 1936 r. rozebrany, a z pozostałego materiału zbudowano plebanię przy nowym kościele i posterunek policji we wsi Bojmie.

Nowa świątynia, konsekrowana 15 sierpnia 1930 roku (w 10. rocznicę Cudu nad Wisłą) przez biskupa Henryka Przeździeckiego, posiada część wyposażenia z XVIII w. pochodzącego z wcześniejszego drewnianego kościoła. W 36-metrowej dzwonnicy zawieszone są trzy dzwony ufundowane przez mieszkańców wsi. Trzynawowy kościół zbudowany został w stylu neobarokowo-klasycystycznym. We wnętrzu pokrytym polichromią w typie ludowym, znajdują się trzy ołtarze. W głównym umieszczony jest obraz MB Królowej Korony Polskiej, który w 1937 r. został zakupiony w Warszawie od Bractwa Świętego Łukasza (specjalnie wykonany dla kościoła w Kopciach). Pod nim umieszczony jest obraz św. Krzysztofa z XVIII przeniesiony z poprzedniej świątyni i odsłaniany w czasie uroczystości odpustowych. Ołtarze boczne i znajdujące się tam obrazy pochodzą z I połowy XIX w. Ponadto we wnętrzu kościoła znajdują się obrazy „Zaślubiny NMP ze św. Józefem” i „MB z Dzieciątkiem” pochodzące z XVII w. oraz XVIII-wieczny krucyfiks.

Źródło: Mapa topograficzna. Siedlce. WZKart. Warszawa 1997.

internet: www.kopcie.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...