Pomnik bitwy nad Bzurą

Wyszogród
52°23'04"N 20°10'59"E (52.384528, 20.183183)
93 m n. p. m.

Z Wyszogrodu widać jak Bzura wpada do Wisły. Przy wiadukcie nad szosą prowadzącą na most, na wysokiej na ponad 30 m skarpie jest miejsce poświęcone żołnierzom Wojska Polskiego walczącym z wojskami niemieckim we wrześniu 1939 r. Po stronie polskiej uczestniczyły armie „Poznań” i „Pomorze”, które pod dowództwem gen Tadeusza Kutrzeby uderzyły niespodziewanie na słabo bronione skrzydło niemieckie. Bitwa toczyła się na ogromnym obszarze wzdłuż Bzury, od Łęczycy do jej ujścia i dalej aż po Warszawę, trwała od 9 do 22 września 1939 r. Po obu stronach wzięło w niej udział ok. pół miliona żołnierzy. W ostatniej fazie bitwy oddziały polskie wycofywały się po przekroczeniu Bzury, przez Puszczę Kampinoską do Warszawy. Niemcy ze skarpy wyszogrodzkiej prowadzili ostrzał artyleryjski oddziałów polskich. W rejonie nieodległej leśniczówki Janiszewo poległ dowódca 14 DP gen. Franciszek Wład.

Przy wiadukcie stoi wysoki stalowy krzyż. W 60-lecie bitwy postawiono wokół krzyża kamienne granitowe pomniki z nazwami oddziałów polskich formacji wojskowych, biorących udział w walkach nad Bzurą. Duża plansza z mapą pokazuje zarys działań bojowych w czasie bitwy.

W Muzeum Wisły w Wyszogrodzie pod adresem Rynek 1 można zapoznać się z historią miasta i regionu. Potem ulicą Wiślaną warto udać się na Górę Zamkową, gdzie splatają się różne okresy historyczne miasta. Grodzisko wczesnośredniowieczne i bunkry niemieckie z 1944 r. Dawna i bliska historia świetnie ze sobą splecione przez najnowsze tworzone Eko-muzeum.

Źródło: Tradycja Mazowsza powiat płocki. Przewodnik subiektywny.

Internet: http://www.wyszogrod.pl/o-gminie/historia

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...