Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej

Józefów
52°08'17"N 21°13'31"E (52.138253, 21.22545)
95 m n. p. m.

W 1901 r. powołano spośród mieszkańców okolicznych wsi Komitet Budowy Kościoła. W rok później rozpoczęto budowę świątyni według proj. arch. Jana Białego, a 27 sierpnia 1905 r. ks. biskup Kazimierz Ruszkiewicz poświęcił kościół. Parafię powołano do życia w 1919 r.

Jest to budowla neogotycka, otynkowana, z fasadą dekorowaną skarpami i sterczynami. W latach 1984-88 dokonano rozbudowy świątyni, która okazała się zbyt mała dla wzrastającej parafii. Od strony prezbiterium dobudowano nową część: nawę z transeptem i prezbiterium. Nad skrzyżowaniem naw wznosi się okazała wieża. W 2012 r. urządzono kaplice bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i Miłosierdzia Bożego. Projekty ich wykonała pracownia Ars Antiqua Bogusławy i Janusza Sobczyk z Warszawy, a realizację powierzono włoskiemu artyście Luciano Padovaniemu z Sega. Obrazy: „Chrystus Miłosierny” oraz „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko” zostały namalowane przez Krzysztofa Buczaka – artystę z Węgrowa. Relikwiarz bł. Ks. Jerzego znalazł swoje miejsce w kaplicy w tzw. Słupie Milowym, wytyczającym drogę do nieba.

W roku 2013 poświęcony został dolny kościół. Został on wykończony wg projektu arch. Marka Przepiórki. Ołtarz główny wykonała pracownia ZAKOR. Zostały w nim umieszczone relikwie św. Donata i św. Felicyty, o których znajdujemy zapiski w kronice z 1965 roku. W ołtarzu głównym znalazł się również namalowany na desce obraz MB Częstochowskiej. Jest datowany na początek XX wieku. Został znaleziony na zapleczu w bardzo złym stanie, ale pod fachową ręką artysty plastyka Tadeusza Molgi, zyskał drugie życie. Tabernakulum i lichtarze wykonał artysta plastyk Tomasz Siemierzewicz z Legionowa. W dolnej zakrystii umieszczono piękną, neogotycką kredencję z lat 20-tych lub 30-tych XX wieku. Zachowała się w bardzo złym stanie, ale odzyskała świetność w pracowni konserwatorskiej Marka Czopa z Leżajska.

Na cmentarzu przykościelnym tablica, która upamiętnia żołnierzy AK IV Rejonu „Fromczyn” VII obwodu AK „Obroża”, obok figura Chrystusa Zatroskanego. Tablica, krzyż i głaz poświęcony poległym w powstaniu warszawskim.

Internet: http://parafiajozefow.pl/historia-parafii/

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...