Pomnik AK

Opaleń
52°18'04"N 20°52'13"E (52.30121, 20.870486)
96 m n. p. m.

Opaleń to polana śródleśna i gajówka leżąca między Laskami a Dąbrową Leśną, na wschodnim krańcu Puszczy Kampinoskiej.

W otoczeniu młode lasy sosnowe i mieszane, przy gajówce aleja pięćdziesięcioletnich modrzewi polskich i dwa dwustuletnie dęby szypułkowe. Na tym terenie również sporo drzew egzotycznych posadzonych tu zanim powstał Park Narodowy m.in. dęby czerwone i robinie akacjowe.

Obok drogi prowadzącej w stronę Góry Ojca (na zach.) znajduje się zbudowany z prostych głazów pomnik żołnierzy Armii Krajowej.

Upamiętnia on wydarzenia z 28 stycznia1944 r. i ich bohaterów. W gajówce (po przeciwnej stronie drogi) znajdował się konspiracyjny magazyn broni. W tym budynku przy przeglądzie i czyszczeniu broni zaskoczonych zostało przez Niemców pięciu członków konspiracji. Jednemu udało się wydostać z obławy (plut. pchor. „Bernard”), jeden zginął na miejscu (kpr. pchor. „Zapora”), a trzech zostało schwytanych (kpr. pchor. „Wit”, kpr. „Pustelnik”, chor. „Zadziora”). Zostali oni poddani okrutnym torturom w placówce żandarmerii w Zaborowie, a następnie wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami powieszeni na balkonach domów przy ul. Leszno w Warszawie z zakneblowanymi gipsem ustami, by nie mogli krzyknąć „Niech żyje Polska”. Wśród powieszonych był miejscowy gajowy Wacław Miecznikowski „Pustelnik”.

Na północ od gajówki polana turystyczna nosząca imię Honorowych Dawców Krwi i skromny głaz – pomnik jednego z nich, Ryszarda Skryckiego.

W pobliżu znajduje się jedno z najwyższych wzniesień Puszczy Kampinoskiej (106 m n.p.m.)

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002

Internet: www.kampinoski-pn.gov.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...