Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego

Izabelin
52°17'53"N 20°49'13"E (52.298178, 20.820307)
86 m n. p. m.

Jest to wieś gminna (ok. 3.400 mieszkańców) położona przy szosie do Truskawia, ok. 6 km od granic Warszawy.

Osada rozwinęła się na początku XX w., początkowo jako osiedle dla oficerów zawodowych i rzemieślników. Swoją nazwę zawdzięcza Izabeli Zielińskiej – właścicielce okolicznych lasów, która dokonała parcelacji i sprzedaży działek pod zabudowę.

Po utworzeniu Kampinoskiego Parku Narodowego 16 stycznia 1959 r. Izabelin został siedzibą dyrekcji Parku. Początkowo był to budynek przy ul. Krasińskiego 27, po wzniesieniu nowych obiektów dyrekcja znajduje się przy ul. Tetmajera 38.

W kompleksie tym znajdują się pomieszczenia biurowe, pracownie, biblioteka, Centrum Edukacyjne, schronisko, sala widowiskowa.

W pobliżu jest też gospoda „Kampinówka”.

Centrum edukacji prowadzi różnorodne zajęcia dla różnych grup wiekowych, społecznych i zawodowych w formie zajęć tematycznych, warsztatów, szkoleń. Na terenie ośrodka i w jego otoczeniu znajdują się następujące obiekty: ekspozycja stała „Przyroda i historia Puszczy Kampinoskiej”, mapa plastyczna KPN, sala wystaw czasowych (organizowane są wystawy plastyczne, fotograficzne), sala edukacyjna, sala konferencyjna, punkt informacji turystycznej i sprzedaży wydawnictw, biblioteka z czytelnią, baza noclegowa (schronisko, pokoje gościnne), ścieżka dydaktyczna „Puszczańską ścieżką do Leśnego Ogródka Botanicznego” (15 przystanków, 1,5 godz. na przejście), polana wypoczynkowa Jakubów z grillem, wiatami turystycznymi i placem zabaw dla dzieci.

Ekspozycja stała ukazuje w formie dioram najbardziej charakterystyczne rodzaje środowiska przyrodniczego Puszczy Kampinoskiej (bór mieszany, las bagienny, łąka, wydma) z typowymi roślinami i zwierzętami.

Przy budynku dyrekcji znajduje się duży parking.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002

Internet: www.kampinoski-pn.gov.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...