Park Młociński

Warszawa
52°18'51"N 20°55'22"E (52.314221, 20.922935)
84 m n. p. m.

Młociny to najbardziej na północ wysunięta część lewobrzeżnej Warszawy, północna granica parku jest zarazem granicą między Warszawą a Łomiankami.

Park Młociński jest parkiem leśnym o pow. 103 ha, należącym do lasów miejskich Warszawy, wykorzystującym naturalne obszary najbardziej ku wschodowi wysuniętych fragmentów Puszczy Kampinoskiej. Zagospodarowany został na początku XX w. kiedy narodziła się koncepcja utworzenia Miasta-Ogrodu Młociny, zgodnie z popularną w owym okresie ideą Ebenezera Howarda. W 1907 r. magistrat Warszawy zakupił teren tzw. Budek i Górek Burakowskich, a w 1913 arch. Ignacy Miśkiewicz przedstawił plan miasta ogrodu z wyraźnie wyodrębnioną częścią leśną przeznaczoną dla odpoczynku i rekreacji mieszkańców. Wytyczono trakty spacerowe i wyznaczono plac zabaw i wystaw pokrywający się z dzisiejszą polaną rekreacyjną.

W zależności od środowiska występują tu zróżnicowane drzewostany od boru świeżego, przez lasy mieszane, po łęgowe. Wśród drzew dominuje sosna i dąb na terenach wydmowych, olcha i jesion na niżej położonych obszarach bagiennych, których część odcięta została wałem przeciwpowodziowym od naturalnych wylewów Wisły. Wśród zwierząt można spotkać przede wszystkim ptaki różnych gatunków, ale także dziki, sarny, czasem migrujące łosie i drobniejsze ssaki jak kuna czy wiewiórka.

W południowej części Parku znajduje się użytek ekologiczny „Przy Lesie Młocińskim” o pow. 4,82 ha obejmujący śródleśną łąkę.

Na terenie Parku wytyczono ścieżkę przyrodniczą, miejsca piknikowe, wiaty do odpoczynku, ścieżkę sprawnościową. Urządzono też dwa punkty widokowe na drewnianych podestach. Jeden z nich umożliwia obserwację śródleśnej łąki pełnej roślin zielnych i motyli, drugi znajduje się nad okresowo wysychającym stawem w siedlisku łęgu wilgotnego.

Po zachodniej stronie ulicy Pułkowej rozciąga się teren leśny nazywany w odróżnieniu od Parku Młocińskiego – Lasem Młocińskim.

 

Źródło: Bielany. Przewodnik Historyczno-Sentymentalny. Praca zbiorowa. Wyd. Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Warszawa-Bielany 2003

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Młociński_w_Warszawie

http://www.bielany.waw.pl/page/?str=58

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...