Rezerwat „Dąbrowa Radziejowska”

Okolice Radziejowic
52°01'17"N 20°32'40"E (52.021407, 20.54468)
156 m n. p. m.

Rezerwat przyrody „Dąbrowa Radziejowska” położony jest o dwa km na płn.-zach. od wsi Radziejowice w obrębie kompleksu Lasów Radziejowskich.

Wchodzi w skład Bolimowsko-Radziejowickiego z doliną środkowej Rawki Obszaru Chronionego Krajobrazu. Rezerwat utworzono w 1984 r. zajmuje powierzchnię 51,71 ha. Celem ochrony jest zachowanie jednego z najpiękniejszych w naszym kraju typu lasów – świetlistej dąbrowy oraz stanowisk lilii złotogłów i konwalii majowej. Rezerwat wraz z całym uroczyskiem Radziejowice stanowią cenny przykład jednego z niewielu widnych i ciepłych lasów dębowych w Polsce Środkowej, w którym zachowało się w naturalnym stanie bogate runo leśne. Luźny drzewostan dębowy budują oba gatunki dębów: szypułkowy i bezszypułkowy, a w niewielkiej domieszce brzozy i topola osika. Podszyt jest słabo wykształcony, co sprawia, że promienie słoneczne docierają i oświetlają dno lasu. W warstwie krzewów występują jarząb pospolity, gruszka dzika, głóg jedno- i dwuszyjkowy, szakłak pospolity, berberys zwyczajny, tarnina pospolita, kruszyna, wiciokrzew, i inne. W bogatej warstwie runa leśnego rosną lilia złotogłów, konwalia majowa, pięciornik biały, miodunka wąskolistna, dzwonek brzoskwiniowy, biedrzeniec mniejszy, czerniec gronkowy, groszek czerniejący, kupkówka Aschersona, podkolan biały, koniczynka dwukłosowa, kokoryczka wonna.

Przez rezerwat przebiega czarny szlak turystyczny z Międzyborowa do Radziejowic.

Internet: http://rezerwatygrojec.wordpress.com/rezerwaty/dabrowa-radziejowska/

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...