Park Kultury i Wypoczynku

Warszawa
52°06'57"N 21°05'28"E (52.115947, 21.09121)
100 m n. p. m.

Las Kabacki znajduje się w południowej części warszawskiej dzielnicy Ursynów. Na jego południowo-wschodnim skraju, a na zach. od dawnej wsi Powsin (obecnie na terenie Warszawy), znajduje się teren Parku Kultury.

Borykający się z poważnymi problemami finansowymi hrabia Adam Branicki z Wilanowa musiał wyprzedawać swoje grunty, aby pokryć choć część swoich gigantycznych długów. W 1938 r. „Polski Country Club Sp. z o.o.” zakupił od hrabiego 50 ha gruntów, planując urządzić tu pole golfowe. Pozostałością tego przedsięwzięcia jest drewniany budynek, w którym mieści się m.in. administracja parku. Podczas II wojny światowej, pola golfowe zostały zamienione na pola uprawne. Po wojnie akcjonariusze Polskiego Country Clubu przekazali cały 50-hektarowy teren wraz z nieruchomościami Zarządowi Miasta Stołecznego Warszawy, pod warunkiem zorganizowania na tym terenie ośrodka sportowo-rekreacyjnego. Prezydium Zarządu Miejskiego zatwierdziło powstanie Ośrodka Wczasów Świątecznych w Powsinie. W 1956 roku Wydział Kultury i Sztuki Prezydium Miasta Stołecznego Warszawy zmienił nazwę na Park Kultury w Powsinie, która, mimo zmian organizacyjnych, obowiązuje do dziś.

Park położony jest na górnym tarasie Skarpy Warszawskiej, jego teren jest łagodnie pofałdowany, tylko w środkowej części przecięty wąwozem erozyjnym biegnącym ze wschodu na zachód, o długości 750 m i głębokości od 4 do 10 m.

Kompleks leśny Parku, składa się głównie z lasu liściastego (grądowego) oraz boru mieszanego (drzewa iglaste i liściaste). Mimo, że jest to raczej młody las, pośród drzew porastających Park zachowało się sporo starodrzewu z takimi okazami jak: dąb szypułkowy – obecnie pomnik przyrody, grupa topól czarnych rosnących na skarpie, sosny przy pętli autobusowej, czy też grupy dębów. Niższą warstwę tworzą krzewy leszczyny, kaliny, derenia. Wczesną wiosną można podziwiać konwalie, przylaszczki, pierwiosnki. W ogrodzie regularnym rosną świerki srebrne i jarzębina płacząca oraz okalające ogród szpalery żywotników olbrzymich.

Park jest ostoją wielu gatunków ptaków, takich jak sikory, pełzacze, kowaliki, dzięcioły, sójki, sowy, puszczyki.

Na terenie parku znajdują się boiska do koszykówki, siatkówki i siatkówki plażowej, piłki nożnej, korty tenisowe, kręgielnia, siłownia, stoły do tenisa stołowego, stanowiska do minigolfa, stoliki do gry w szachy i brydża, odkryty basen, wypożyczalnie sprzętu sportowego, a także park linowy i ścianka wspinaczkowa dla odważnych. Istnieje też muszla koncertowa, w której odbywają się imprezy kulturalne. Osobno urządzone są stanowiska na ogniska i grilla. Działają punkty gastronomiczne. Przez cały rok można wynająć znajdujące się na wydzielonym obszarze parku domki kempingowe wyposażone w pełen węzeł sanitarny.

Źródło: Czesław Łaszek. Przyroda Warszawy. Krajowa Agencja Wydawnicza. Warszawa 1980.

Internet: http://www.parkpowsin.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...