Rezerwat „Łęgi Oborskie”

Obory
52°05'07"N 21°08'11"E (52.08551, 21.136586)
90 m n. p. m.

Rezerwat przyrody położony obok Obór, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań Konstancina-Jeziorny powstał w 1981 r. Ma powierzchnię 48,31 ha. Obejmuje łęgowy las wiązowo-jesionowy, unikalny na podwarszawskim Mazowszu. Żyzne gleby doliny Wisły są cenne dla rolnictwa, więc jej pierwotna szata roślinna w postaci tego rodzaju lasu łęgowych została już niemal w całości zniszczona.

Gatunki drzew w rezerwacie są uzależnione od wilgotności gruntu. W partiach podtopionych dominują wysokie na ponad 30 m stuletnie olsze. Wraz z podnoszeniem się terenu pojawia się wiąz szypułkowy oraz jesion wyniosły, ponadto dęby szypułkowe, klony pospolite i lipy drobnolistne, a w podszyciu podrosty wiązu oraz bez czarny, dereń świdwa, czeremcha, jarzębina i porzeczka czerwona. Runo jest bogate, rosną w nim m.in. pnącza (chmiel, psianka złotogórz i przytulia czepna) oraz niecierpek pospolity, bluszczyk kurdybanek, wiechlina zwyczajna i kosaciec żółty. W pełni lata wszędzie wyrastają pokrzywy. Gdzieniegdzie okresowe jeziorka.

Ze względu na przepisy ochronne, ale też zabagnienie terenu i pokrzywy rezerwat jest praktycznie niedostępny; oglądać można z dróżek biegnących skrajem lasu.

Źródło: Lechosław Herz „Chojnowski Park Krajobrazowy” Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Zarząd Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego 2007.

Internet: http://www.konstancinjeziorna.pl/turystyka/przyroda/rezerwat-egi-oborskie

http://tarczyn.biz/index.php/o-regionie/gmina-prazmow/145-rezerwaty-przyrody/432-rezerwat-przyrody-legi-oborskie

http://konstancinjeziorna.blox.pl/2014/05/Legi-Oborskie.html

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...