Rezerwat „Skarpa Oborska”

Obory
52°04'49"N 21°08'22"E (52.080394, 21.139704)
101 m n. p. m.

Wąski, lecz długi na dwa i pół kilometra rezerwat krajobrazowy o powierzchni 15,65 ha w pobliżu miejscowości Obory. Utworzony w 1981 r. rezerwat chroni fragment krawędzi Równiny Warszawskiej, kilkunastometrowym progiem opadającej tutaj ku Dolinie Środkowej Wisły i w wielu miejscach poszarganej jarami i wąwozami erozyjnymi, w których trafiają się źródliska cieków. Wysoka, miejscami na 25 m, skarpa sprzyja powstawaniu osuwisk. Cały teren zarasta las liściasty. Chociaż jest mocno przekształcony, dla laika przedstawia się zachęcająco. Miejscami gąszcz wydaje się nie do przebycia, tu i ówdzie leżą powalone drzewa, a wszystko tonie w bujnej roślinności podszycia i runa.

Drzewostan składa się przede wszystkim z dębu szypułkowego, wiązu szypułkowego, klonu pospolitego, lipy drobnolistnej i osiki. Podszycie to podrosty drzew z wyższych pięter oraz bez czarny, leszczyn, dereń świdwa, szakłak pospolity i czeremcha zwyczajna. W runie znajdziemy kopytnika pospolitego, niecierpka pospolitego, bodziszka cuchnącego, kuklika pospolitego, miodunkę ćmę, perłówkę zwisłą, podagrycznika pospolitego, zawilca gajowego oraz lilię złotogłów (to najcenniejsza z roślin w tym rezerwacie). Ornitolodzy zwrócili uwagę, że jest tu mnóstwo ptaków śpiewających, zwłaszcza wilga i słowik szary.

Zwiedzanie możliwe praktycznie tylko szlakiem niebieskim, który przebiega przez rezerwat na odcinku 350 m wąską ścieżką przez las u podnóża skarpy. Pozostałe dróżki i ścieżki w gąszczu zanikają. Nie są dla turystów użyteczne.

Źródło: Lechosław Herz „Chojnowski Park Krajobrazowy” Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Zarząd Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego 2007.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Skarpa_Oborska

http://tarczyn.biz/index.php/o-regionie/gmina-prazmow/145-rezerwaty-przyrody/434-rezerwat-przyrody-rezerwat-skarpa-oborska

http://encyklopedia.naukowy.pl/Rezerwat_przyrody_Skarpa_Oborska

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...