Rezerwat „Jastrząbek”

Sendeń Duży
52°30'16"N 19°36'05"E (52.504629, 19.601396)
83 m n. p. m.

Rezerwat leży w gminie Nowy Duninów w pobliżu wsi Sendeń Duży, ok. 6 km na płd.-zach. od Płocka.

Powołano go do życia w 1987 r. na pow. 459,64 ha (w tym 22,67 ha zajmują jeziora). Celem ochrony jest zachowanie cennych ekosystemów leśnych, bagiennych i jeziorowych we wschodniej części Kotliny Płockiej.

Niezwykle ciekawa i urozmaicona jest tu rzeźba terenu. Występują utwory polodowcowe jak ozy, kemy, pola kemowe, bagna, jeziora. W drzewostanach dominuje sosna (ok. 77 % powierzchni), poza tym liczne są dęby, modrzewie, olchy, brzozy, świerki. Szczególnie cenny jest ok. 150-letni drzewostan modrzewiowo-dębowo-sosnowy. Do interesujących zjawisk przyrodniczych należy nasuwanie się pła torfowego na powierzchnię jezior Sendeńskiego i Jeziorka.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 448 gatunków roślin naczyniowych, 5 gatunków skrzypów, 4 gatunki widłaków oraz 39 gatunków mchów. Wśród nich występują rośliny rzadkie i chronione: widłak goździsty, widłak jałowcowa ty, widłak spłaszczony, pluskwica europejska, lilia złotogłów, listera jajowata i różne gatunki rosiczek.

W tak zróżnicowanym środowisku nie może zabraknąć zwierzyny. Można tu spotkać dziki, sarny, lisy, liczne jest ptactwo gniazdujące na jeziorach.

Źródło: Jan Rostowski. Szlaki Turystyczne okolic Płocka. Płock 1990

Internet: http://www.lack.lodz.lasy.gov.pl/rezerwat-jastrzabek#.VJQGTs8UnA

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...