Jezioro Sędeńskie

Sendeń Duży
52°30'24"N 19°35'44"E (52.506749, 19.595721)
71 m n. p. m.

Jezioro Sendeńskie (albo Sendeń) znajduje się na obszarze rezerwatu „Jastrząbek”, w pobliżu wsi Sendeń Duży. Ma pow. 14,2 ha, dług. 650 m, szer. 360 m, głębokość maks. 4,4 m.

Jest to jezioro bezodpływowe, zarastające, o II klasie czystości. Rejon zachodniego brzegu, pokryty torfowiskiem wytwarzającym pływające płaty (tzw. „pło”) jest dogodnym terenem gniazdowania ptaków wodnych. Oprócz najliczniejszych tu kaczek, zobaczyć można czaplę siwą, bociana białego i czarnego. W płytszych miejscach pojawiają się zbiorowiska grążeli, a na torfach dwa gatunki rosiczki. Brzegi porastają szuwary rzadkiej kłoci wiechowatej. Bardziej na zachód torfowisko zmienia się w rozległe bagno, na którym zobaczyć można usychające młode brzózki.

Od północy natomiast brzeg jest ograniczony piaszczystą wydmą, z której rozpościerają się najpiękniejsze widoki na jezioro.

W okolicach jeziora odnaleźć można pozostałości niemieckich pozycji obronnych z 1945 r.

Źródło: Jan Rostowski. Szlaki Turystyczne okolic Płocka. Płock 1990

Internet: http://www.lack.lodz.lasy.gov.pl/rezerwat-jastrzabek#.VJQGTs8UnA

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...