Rezerwat „Drzewce”

Okolice Strzałek Osady
52°24'12"N 19°26'30"E (52.40361, 19.441914)
94 m n. p. m.

Rezerwat ten, utworzono w 1988 r. w celu zachowania grądowych zbiorowisk leśnych położonych w pradolinie rzeki Skrwy Lewej. Jest to rezerwat leśny częściowy, chroniący najciekawsze przyrodniczo grądy z panującym grabem, porastające stoki doliny rzecznej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 61,73 ha.

Od strony wschodniej rezerwat graniczy z drogą Gostynin-Kutno, a przez jego środek przebiega linia kolejowa. Od zach. graniczy z rzeką. Drzewostany rezerwatu w większości są pochodzenia sztucznego, jedynie fragmenty na stokach doliny Skrwy Lewej i część olszyn mają charakter naturalny.

Grądy to wielogatunkowe lasy liściaste, w których dominują dęby i graby. Występują na żyznych glebach – dlatego zostały znacznie przetrzebione przez człowieka i zamienione na pola uprawne. Z tego powodu często są chronione przez rezerwaty przyrody i obszary Natura 2000. Tworzą specyficzne zbiorowiska roślinne o bogatym runie, w którym występują liczne gatunki chronione.

Źródło: Jan Rostowski „Piesze znakowane szlaki turystyczne okolic Płocka”, PTTK Oddział Miejski w Płocku 2008.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Drzewce

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...