Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny Różańcowej

Lucień
52°29'17"N 19°28'27"E (52.488185, 19.474433)
78 m n. p. m.

Parafię św. Kazimierza w Lucieniu erygował biskup płocki Bogdan Sikorski w dniu 16 czerwca 1983 r. Początkowo nabożeństwa odbywały się pod gołym niebem, pod koniec roku wzniesiono tymczasową kaplicę. Pozwolenie na budowę kościoła uzyskano dopiero po sześciu latach, w 1992 zakładana już była więźba dachowa.

Współczesny kościół parafialny pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej o ciekawej architekturze zewnętrznej i wewnętrznej zaprojektowany został przez inż. Janusza Łabuza. W swej architekturze nawiązuje do idei namiotu spotkania człowieka z Bogiem. Niesymetrycznie umieszczona wieża o stożkowym kształcie ozdobiona jest wysoko umieszczonym gankiem. Dach układa się w kształt namiotowego płótna. Głównymi wykonawcami byli Jan i Piotr Pawliccy wspomagani przez mieszkańców. Kościół i dwa dzwony „św. Kazimierz” i „Jan Paweł II” poświęcił biskup Zygmunt Kamiński w roku 1998. Wyposażenie wnętrza nawiązuje do leśnego otoczenia Lucienia. Ołtarze, ławki z czerwonego dębu, stacje drogi krzyżowej według projektu ks. Romualda Rudzińskiego, konfesjonały wykonane są z surowego (bądź lakierowanego) drewna. Tabernakulum, chrzcielnica i rzeźby wykonane zostały przez artystów z Inowrocławia. Duży witraż przedstawia patronkę świątyni. We wnętrzu jeszcze silniejsze jest wrażenie skojarzenie z wnętrzem namiotu: drewniane sklepienie układa się w miękkie fałdy.

Nowoczesna sylwetka kościoła wkomponowuje się w przyrodnicze otoczenie; na terenie przykościelnym rosną dęby – pomniki przyrody.

Internet: http://www.parafialucien.pl/

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/1894,lucien-kosciol-sw--kazimierza.html

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...