Rezerwat „Lubaty”

Lubaty
52°31'01"N 19°21'34"E (52.517028, 19.359574)
75 m n. p. m.

„Lubaty” to rezerwat leśno-jeziorowy, częściowy. Obejmuje on trudno dostępny zbiornik wodny, częściowo zarośnięty sitowiem jeziornym i trzciną, z zachowanym prawie pierwotnym stanem przyrody. Charakteryzuje się bogactwem ryb i ptactwa. Po tafli jeziora pływają łabędzie. Zasadniczym celem powołania rezerwatu była ochrona naturalnie zachowanego jeziora Lubiaty i otaczających go bagien. Jednocześnie chroniony jest pofałdowany obszar o atrakcyjnych walorach krajobrazowych.

Na terenie rezerwatu występuje charakterystyczna strefowość roślinności. Począwszy od pozostałości zarastającego jeziora, poprzez pas szuwarów trzcinowych, pło torfowiska przejściowego, bór bagienny, po las grądowy. Na obrzeżach bagien występuje zespół olsu z drzewostanami z olszą i brzozą omszoną. Na skutek podtopienia (wpływ zapory na Wiśle we Włocławku) brzoza wyschła. Tereny bardziej suche zajmują siedliska boru mieszanego świeżego, dominują zbiorowiska dębowo-sosnowe. Drzewostan 60-, 80-letni tworzy sosna z domieszką sosny Banksa, olszy, brzozy, osiki, topoli, akacji. W bogatej warstwie podszytowej: kruszyna, jałowiec, łoza, czeremcha amerykańska. Powierzchnia rezerwatu „Lubaty” wynosi 33,5 ha.

Źródło: Jan Rostowski „Piesze znakowane szlaki turystyczne okolic Płocka”, PTTK Oddział Miejski w Płocku 2008.

Internet: http://www.obiekty.partnerstwozalewu.org.pl/38,rezerwat-lubaty-,171

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...