Rezerwat „Osetnica”

Okolice Gaśna
52°25'18"N 19°30'14"E (52.421749, 19.504142)
89 m n. p. m.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie unikalnego krajobrazu przełomu rzeki Osetnicy. Rezerwat położony jest w uroczysku Drzewce nad rzeką Osetnicą (dopływem Skrwy Lewej), do której przylega wschodnią krawędzią.

Na odcinku, w którym rzeka wrzyna się w pagórkowaty obszar morenowy utworzono w 1987 r. rezerwat przyrody. Spotkamy w nim unikalny, uroczy krajobrazowo fragment przełomu Osetnicy oraz bardzo zróżnicowane zbiorowiska i zespoły roślinne na podłożu o odmiennych warunkach glebowych. Siedliska borów świeżych i mieszanych spotyka się na szczytach wzniesień, siedliska grądu subkontynentalnego – na zboczach, a siedliska olsów i łęgów jesionowo-olszowych – w dolinie rzeki. Rzadkim zbiorowiskiem, tu występującym, jest mszar sosnowy. Wzdłuż rzeki rozciągają się malownicze łąki i bagna. Powierzchnia rezerwatu, położonego na granicy gminy i miasta Gostynin, wynosi 54,66 ha.

Źródło: Jan Rostowski „Piesze znakowane szlaki turystyczne okolic Płocka”, PTTK Oddział Miejski w Płocku 2008.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Osetnica

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...