Jezioro Przytomne

Krzywie
52°28'31"N 19°23'13"E (52.475326, 19.386996)
80 m n. p. m.

Jezioro jest zbiornikiem przepływowym połączonym ciekiem wodnym z kilkoma mniejszymi zbiornikami leżącymi w niecce ciągnącej się w kierunku Kowala. Położone jest na płn.-zach. od Gostynina, w otulinie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.

Jezioro to jest ponoć najbardziej rybnym z jezior gostynińskich. Bogate jest w leszcze, płocie, okonie, karpie, szczupaki, czasami można złowić również węgorza. Ma wodę należącą do II klasy czystości (jakości) i II kategorii odporności na degradację, jest popularne i licznie odwiedzane. Sprzyja temu dogodny dojazd drogą, którą prowadzi szlak, oraz możliwość kąpieli. Powierzchnia jeziora 38,5 ha, głęb. maks. 8,2 m, dług. 1600 m, szer. 325 metrów. Brzegi jeziora są w 80% zarośnięte szuwarami, a połowę linii brzegowej zajmuje bór świeży. Misa jeziorna ma kształt rowu o regularnym dnie i stokach o wysokości 5 do 8 metrów.

W pobliskich miejscowościach Krzywie i Zuzinów znajdują się mogiły powstańców styczniowych z oddziału Józefa Łakińskiego, którzy 7 marca 1863 r. starli się tu z rosyjskim oddziałem pułkownika Hagenmajstra.

Źródło: Jan Rostowski „Piesze znakowane szlaki turystyczne okolic Płocka”, PTTK Oddział Miejski w Płocku 2008.

Internet: http://www.obiekty.partnerstwozalewu.org.pl/24,jezioro-przytomne,268

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...