Pomnik bitwy 1939 r.

Barak
51°10'46"N 20°51'32"E (51.179653, 20.859111)
249 m n. p. m.

W okolicach Baraku nieopodal Szydłowca, przy szosie wiodącej do Skarżyska Kamiennej stoczono jedną z zaciętych bitew kampanii wrześniowej. Po południu 8 września 1939 żołnierze zgrupowania 36 DP Rez. Wojska Polskiego oraz elitarna brygada „Podole” Korpusu Ochrony Pogranicza z Czortkowa pod dowództwem ppłk. Przemysława Nakoniecznikoff-Klukowskiego starli się z zagonami pancernymi 2 Dywizji Wehrmachtu gen. Georga Stumme. Bój pod Barakiem trwał kilka godzin, straty po obu stronach były wysokie. Niemcy w godzinach wieczornych wycofali się, a oddziałom polskim udało się przebić przez szosę – dzisiejszą E77 – i dołączyć do odciętych głównych sił dywizji w rejonie Iłży. W bitwie zginęło 124 polskich żołnierzy, spoczywających w kwaterach wojennych szydłowieckiego cmentarza. Polegli żołnierze niemieccy – wg różnych danych od 80 do 150 – zostali pochowani w okolicach nieistniejącej już leśniczówki w Baraku. Niemcy stracili również 52 samochody pancerne i 7 czołgów. Z uwagi na wyczerpanie się amunicji oraz zniszczone przeprawy na Wiśle 10 września 1939 podjęto decyzję o rozwiązaniu 36 DP.

W 1981 w Baraku, na leśnym parkingu przy drodze E77, wysiłkiem społecznym kombatantów i miejscowego rzemiosła postawiono pomnik „Żołnierzy Września 1939”. Jego projektantem był Stanisław Dworak, a wykonawcą Waldemar Pikiel. Obecnie w związku z budową trasy ekspresowej S7, pomnik będzie przeniesiony w inne miejsce. Od początku lat 90-tych w uroczystościach rocznicowych ku czci poległych bierze również udział delegacja Straży Granicznej, kultywująca tradycje przedwojennych jednostek KOP. W 2006 szydłowiecka szkoła przy ul. Kościuszki przyjęła imię Korpusu Ochrony Pogranicza, a 8 września 2014 stanął przed nią obelisk upamiętniający 75. rocznicę bitwy pod Barakiem. Na tablicy umieszczony został napis: „Żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza. Obrońcom polskich granic 1924-1939”. W podstawie obelisku umieszczona została ziemia z pól bitewnych oraz mogił żołnierzy KOP z cmentarzy wojennych w Szydłowcu, Górze Strękowej, Katyniu, Miednoje, Zadnieszówce, Bykowni na Ukrainie, Wilnie, Ołtarzewie, Ossowie, Pilaszkowie, Kampinosie, Wawrzyszewie, Warszawie, Brańszczyku, Gibach, Laskach, Wytycznie, Berżnikach, Charkowie, Nowogrodzie, Kocku, Karczewie, Węgierskiej Górce, w Wójcinie i Trzcinicy. Jest też ziemia z mogiły dowodzącego polskimi oddziałami w bitwie pod Barakiem ppłk. Przemysława Nakoniecznikoff-Klukowskiego. Rzeźbę orła zaprojektował szydłowiecki artysta Jarosław Pajek, a odlew wykonano w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Fundatorem obelisku jest powiat szydłowiecki.

Źródło:

http://www.ordynariat.wp.mil.pl/pl/2_18384.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Barakiem

http://www.szydlowiec.pl/index.php/wiadomosci-new/1-biezace/1925-75-rocznica-bitwy-w-baraku.html

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...